Kopā spējam vairāk

Ziemeļnieki atgriežas Narvā Igaunijas pierobežas pilsēta Narva var lepoties ar senu Ziemeļvalstu vēsturi. Šobrīd Narvu lielākoties apdzīvo krievvalodīgie iedzīvotāji. Ziemeļu Ministru padomes birojs Igaunijā janvārī atver biroja filiāli Narvā, lai arī šinī Igaunijas daļā darītu pazīstamu Ziemeļvalstu dzīves veidu. Darbības programmā plānots ietvert gan kultūras pasākumus gan diskusijas par aktuāliem notikumiem.
Atbalstot demokrātiju Baltkrievijā Ziemeļu Ministru padome jau vairākus gadus atbalsta demokrātijas attīstību Baltkrievijā. Ziemeļu Ministru padomes birojs Lietuvā koordinē un administrē EHU - trimdas Baltkrievijas universitāti un tās ieguldījumu fondu, lai Universitāte spētu darboties brīvā un demokrātiskā vidē. Kopš 2011. gada birojs koordinē arī atbalstu NVO un neatkarīgiem plašsaziņas līdzekļiem valstī, izmantojot Baltkrievijas pilsoniskās sabiedrības stabilitātes programmu.
Dalāmies gudrībā Zināšanas un sadarbības tīkli bruģē ceļu uz panākumiem. 2009. gadā Ziemeļvalstu un Baltijas valstis kopīgi uzsāka mobilitātes programmas, lai veicinātu sadarbību publiskajā sektorā, kultūrā un biznesā. Valsts pārvaldes programmā ir veicinājusi kontaktu apmaiņu starp vairāk kā 2500 ierēdņiem. Uzzini vairāk par programmu www.nb8grants.org. Pieteikšanās termiņš 30 marts.
♂ = ♀ 1999.gada 25.maijā Viļņā tika izveidots Vienlīdzīgu iespēju ombuda birojs. Birojs pārņēma Ziemeļvalstu dzimumu līdztiesības modeli, kā sadarbības rezultātu ar Ziemeļu Ministru padomes biroju Lietuvā. Visi Baltijas valstu biroji uzskata, ka vienlīdzīgā sabiedrībā nedrīkst būt ar dzimumu saistīta vardarbība vai jebkāda cita līdzīga veida diskrimināciju. Darāmā vēl ir daudz.
Mēs, gardēži Projekta Jaunā Ziemeļvalstu virtuve ietvaros, viena no pasaules labākajiem restorāniem NOMA, kas atrodas Kopenhāgenā, šefpavārs Renē Redzepi viesojās Viļņā, lai izveidotu īpašu ēdienkarti West Nordic kultūras dienām. Kopš tā laika, slaveni šefpavāri ir dalījušies ar saviem profesionālajiem sasniegumiem un piedāvājuši jaunas garšas pieredzi Baltijas jūras krastā dzīvojošiem. 2014. gada jūnijā, Igaunijas dalība tika iekļauta prgrammā Jaunā Ziemeļvalstu virtuve II.
Kur meklēt palīdzību? Kopš 2000.gada Ziemeļu Ministru padome un Baltijas valstis sadarbojas kopīgai cīņai pret cilvēku tirdzniecību. Kā piemērs šai vērtīgajai sadarbībai lai kalpo izmeklēšana pirmajai cilvēku tirdzniecības lietai Islandē, kas tika veiksmīgi atrisināta ar Lietuvas policijas palīdzību un pieredzi. Ziemeļvalstu un Baltijas valstu tīkls policistēm sievietēm ir bijis ļoti svarīgs instruments šajās darbībās. Uzziniet vairāk www.norden.ee/en/antithb
Izsaki savu viedokli Viena no Ziemeļvalstu sadarbības pamatvērtībām ir atvērtība, pietuvināti lēmumu pieņemšanas procesi un pārliecība, ka ikvienam ir tiesības paust savu viedokli. Demokrātijas vai politiskās nedēļas Ziemeļvalstīs ir ar senu vēsturi un Almedāles nedēļa Zviedrija ir senākā no tām. Latvijas LAMPA un Igauņu Arvamusfestival iedvesmu guvuši tieši no šiem festivāliem, un piedāvā unikālu atvērtu platformu debatēm arī par aktuālākajām un karstākajām Ziemeļvalstu-Baltijas valstu tēmām.
Dzīvo zaļi! Biznesa vide Baltijas jūras reģionā kļūst aizvien zaļāka. Šobrīd Baltijas valstīs ir sertificēti 17 uzņēmumi (11 Igaunijā, 5 Latvijā, 1 Lietuvā), kas var lepoties ar vienu no pasaulē veiksmīgākajiem ekomarķējumiem, Ziemeļvalstu ekomarķējumu, ko mēdzam dēvēt arī par Ziemeļu gulbi. Uzziniet vairāk www.nordic-ecolabel.org
Hej. Hei. Halló! Labas valodas zināšanas ir nepieciešamas, lai līdz niansēm spētu saprast citu nāciju, tās kultūru un sabiedrību. Ziemeļu Ministru padomes biroji Latvijā un Lietuvā Ziemeļvalstu valodu kursus uzsāka jau 1990.gadā, un tie izrādījās ārkārtīgi populāri. Šo iesākto darbu vēlāk pārņēma vietējās universitātēs.
Nordic Noir Kultūrai - kino, mūzikai, literatūrai - ir būtiska loma veidojot savstarpējos saprašanās tiltus. Kopš 1992.gada rudens, Ziemeļvalstu filmu seansi Rīgā, Tallinā un Viļņā notikuši sadarbībā ar Scandinavian Films. Rīgas Starptautiskā kino festivāla programma Ziemeļu gaismas un Tallinas starptautiskais filmu festivāls Melnās naktis ir augstākās raudzes festivāli, kuru aizsākumi meklējami Ziemeļvalstu filmu dienās, un nodrošina, ka kvalitatīvu Ziemeļvalstu kino uz ekrāniem varam redzēt ik rudeni.
Gaisma krēslas stundā Novembris ir gada drūmākais mēnesis. Bet tas neattiecas uz bibliotēkām, skolām un bērnudārziem visapkārt Baltijas jūrai, kas kopš 1997.gada iesaistās Ziemeļvalstu bibliotēku nedēļas projektā. Septiņu dienu laikā notiek izstādes, lasījumi, grāmatu prezentācijas un diskusijas. 2015. gadā projektā iesasitījās vairāk kā 2300 bibliotēkas, tai skaitā 1004 bibliotēkas no Baltijas valstīm. Pievienojies arī Tu: http://www.bibliotek.org/
Katrai lietai sava Ziemeļu puse Vairumam latviešu nav bijusi izvēle palikt vienaldzīgiem par Ziemeļvalstu tematiku, kopš Ziemeļu Ministru padomes birojs Latvijā sadarbībā ar VFS, sāka rādīt raidījumu Ziemeļu Puse. No 2009. līdz 2013.gadam izrādīti 54 aizraujoši, izglītojoši, dažādas dzīves jomas atspoguļojoši raidījumi, ar mērķi rosināt Latvijas sabiedrību uz ilgtspējīgu, Ziemeļvalstu vērtībās balstītu dzīves veidu. Raidījums rādīts arī Lietuvā un Somijā. Skaties: www.vfs.lv/ziemelu-puse/