2006. gada marts

GRĀMATAS „NABAGI PILĪS” PREZENTĀCIJA
 
Latvijā labi pazīstamais rakstnieks, publicists, polārpētnieks, fotogrāfs un filmu autors Ivars Sīlis ir dzimis Latvijā. 1944. gadā viņa ģimene devās bēgļu gaitās un nokļuva Dānijā. Vairākus gadus Ivars Sīlis dzīvojis dažādās filtrācijas nometnēs, pēc kara palicis Dānijā. Tur strādājis par inženieri, veidojis dokumentālas filmas, ir bijis lāču un ziemeļbriežu mednieks, kā arī zinātnisko ekspedīciju vadītājs Grenlandē, Kanādā un Norvēģijā.

Izdevniecība “Nordik” klajā laidusi Ivara Sīļa grāmatu “Nabagi pilīs”. Grāmata ir autobiogrāfisks stāsts, par autora bērnību - par laiku, kad no dzimtās Vestienas 1944. gadā viņš kopā ar māti un brāli devās bēgļu gaitās. Pēc dramatiskā ceļojuma ar kuģi pāri jūrai Sīļa ģimene Otrā pasaules kara beigās nonākusi Dānijā. Autors apraksta dzīvi Frīhavnā, filtrācijas nometnēs Hillerēdē un citur. No 1945. gada 311 latviešu bēgļi savā starpā dalīja Gurres pilī Ziemeļzēlandē. Tieši tur - Gurrē -  tika nodibināts “Zemūdens” klubs, kurā pieredzējušu vīru stāstos kāri ieklausījās arī Ivars, tika iestudētas izrādes, nodibināts koris. Ap mazo zēnu mutuļoja nemierīga, krāšņi tēlaina pasaule, ko veidoja personības viņam apkārt  - dēkaiņi, godavīri, talanti, skaistas un apgarotas sievietes. Tie visi bijuši viņa pirmie audzinātāji, kas savulaik palīdzējuši veidoties Ivara Sīļa meistara acij, humora izjūtai un stāstītāja talantam.

Grāmatas prezentācija un tikšanās ar autoru notiks Ziemeļu Ministru padomes birojā Latvijā, Marijas iela 13/3, 28. martā plkst. 17.30.
 
 
LATVIJAS MĀKSLAS AKADĒMIJAS STUDENTU DIZAINA DARBU IZSTĀDE "JAUNIE ASNI"

 
Š.g. 3.martā plkst. 18.00 Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā tiks atklāta Ziemeļu Ministru padomes biroja atbalstīto Latvijas Mākslas akadēmijas studentu dizaina darbu izstāde „Jaunie asni”.

Izstāde „Jaunie asni” ir jaunie Latvijas dizaina dzinumi, kas spraucas Ziemeļvalstu dizaina augsnē. Izstādē būs apskatāmi jauno talantīgo dizaineru darbi, kas veidoti dalībai starptautiskajā studentu dizaina darbu konkursā „INDEX 2005 & Cumulus” Kopenhāgenā, Stokholmas mēbeļu izstādes jauno dizaineru sadaļā „Greenhouse” un projekta „Ziemeļu dizaina darbnīcas” ietvaros.

Tas ir jauno, topošo dizaineru radošais veikums, kas pārbaudīts starptautiskā kontekstā, mērojoties spēkiem ar vienaudžiem savā nozarē. Pirmo reizi šie dizaina darbi būs skatāmi arī Latvijā.

Izstāde „Jaunie asni” Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (Rīgā, Skārņu ielā 10/20) gaidīs savus apmeklētājus līdz 20.martam.
Izstādi organizē Ziemeļu Ministru padomes birojs Latvijā sadarbībā ar Latvijas Mākslas akadēmiju. Pateicamies atbalstītājiem: Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejam, Copy General, z/s Galiņi, Radio NABA.

Izstāde „Jaunie asni” ir viens no kultūras programmas „Ziemeļu pavasaris” pasākumiem.

 
ZIEMEĻVALSTU SADARBĪBA LATVIJĀ SVIN 15 GADU JUBILEJU! 

 
2006.gadā Ziemeļu Ministru padomes birojs Latvijā svin 15 gadu pastāvēšanas jubileju. Par godu jubilejai birojs aprīļa sākumā rīko konferenci. Kā gan aizsākās Ziemeļvalstu sadarbība ar Baltijas valstīm? Par to stāsta ZMP biroja Latvijā direktore Hanne Petersena Refslunda: “1990.gada janvārī Ziemeļu Ministru padome nolēma uzņemties iniciatīvu ar domu veicināt attīstību Baltijas teritorijā. Tā bija pirmā reize, kad ZMP izlēma rīkoties ārpus savas iekšējās Ziemeļvalstu sadarbības robežām. Mērķis bija skaidrs: politisks atbalsts Baltijas Republikām un to cīņai par brīvību.

Pēc sarunām Maskavā Padomju varas iestādes akceptēja to, ka Baltijā - trijās Padomju Republikās tiek nodibināti Ziemeļvalstu biroji kā informācijas un kultūras centri. Ziemeļvalstu Informācijas biroja Rīgā oficiālā atklāšana notika 1991.gada 1.aprīlī. Šis birojs bija viens no pirmajiem ārvalstu birojiem tolaik Latvijā.

Situācija Latvijā ir mainījusies, un pēdējie 15 gadi ir parādījuši, ka šobrīd ir pienācis laiks citādai sadarbībai. Arī Latvijas, Lietuvas un Igaunijas iestāšanās Eiropas Savienībā 2004.gadā iezīmēja jaunus laikus savstarpējai valstu sadarbībai. Turpmāk uz palīdzību balstīto sadarbību, kāda tā bija vairāk kā desmit gadus no Ziemeļvalstu puses, nomainīs sadarbība, kas balstīta uz līdzvērtības un abpusēja izdevīguma principiem institūciju starpā.

ZMP birojs Latvijā šobrīd ne tuvu nav „tikai informācijas birojs” – tā loma ir būtiski mainījusies, tāpat kā galvenās sadarbības jomas. Pašreizējo Ziemeļvalstu un Baltijas valstu sadarbību nosaka jaunas sadarbības vadlīnijas, kurās ZMP pauž savu vēlmi sadarboties, norādot prioritārās jomas.  

  
PATRĪCIJAS BREKTES PERSONĀLIZSTĀDE "TILTMARŠRUTĒTĀJS"

 
No 7.februāra līdz 15.martam ZMP biroja telpās būs skatāma Patrīcijas Brektes glezniecības un grafikas personālizstāde „Tiltmaršrutētājs”.

Savas izstādes darbos māksliniece vēlējusies koncentrēt uzmanību uz vienu konkrētu tēmu - tilts un ap to saistītā vide. Izstāde ir veltījums Austrumeiropas un Skandināvijas mākslas telpai, kurā P.Brekte pievēršas urbānās ainavas tēmai, ko māksliniece savos darbos paudusi jau agrāk. „Ar savu izstādi vēlos parādīt sadraudzību maršrutā starp Zviedriju un Rīgu caur mākslas darbiem. Mūsu laikmetā ir nepieciešamība radīt ko elementāru, jo pastāv bads pēc vizuāli saprotamas mākslas” saka jaunā māksliniece.

Ar saviem mākslas darbiem Patrīcija Brekte iecerējusi paradīt savādāku skatījumu uz tiltiem, mājām, ūdeni, laivām, kuģiem, apkārtni, kas eksistē Latvijā un ārpus Latvijas robežām un, kas vienlaikus kalpo par katras valsts etiķeti.

Iedvesmu izstādes „Tiltmaršrutētājs” darbiem P. Brekte smēlusies Zviedrijā, kur viņa pavadīja kādu laiku, pateicoties ZMP programmas „Baltijas Sleipnirs” grantam.