2006. gada aprīlis

ZIEMEĻVALSTU POPULĀRĀS MŪZIKAS KOLEKCIJAS PREZENTĀCIJA "TIEŠRAIDE"
 
Ziemeļu Ministru padomes biroja Latvijā bibliotēkā, Rīgā, Marijas ielā 13/3, izveidota pasaules atzinību ieguvušās populārās Ziemeļvalstu mūzikas kolekcija.

Kolekcijā būs pieejami tādu izpildītāju mūzikas ieraksti, kas iekarojuši popularitāti un stabilu vietu ne tikai savās zemēs, bet arī ārzemju mūzikas topos. Ierakstus no tādām populārām Ziemeļvalstu grupām kā  Röyksopp, Kings of Convenience, Madrugada, Jaga Jazzist no Norvēģijas, The Concretes, Jose Gonzales, Dungen, Radio Dept, The Concretes, The Hives, Knife, The Soundtrack Of Our Lives, Nicolai Dunger, Caesars no Zviedrijas, Emiliana Torrini, Sigur Ros, Mum, Eberg no Islandes un Mew no Dānijas varēs noklausīties Ziemeļu Ministru padomes biroja Latvijā bibliotēkā uz vietas vai aizlienēt, lai klausītos mājās.

Populārās mūzikas kolekcijas prezentācija „Tiešraide” notiks ceturtdien, 27. aprīlī plkst. 18.00, Ziemeļu Ministru padomes birojā Latvijā, Marijas ielā 13/3. Prezentāciju vadīs kolekcijas veidotājs, Radio SWH DJ Toms Grēviņš.

Ziemeļu Ministru padomes biroja bibliotēkas ierakstu kolekcijā iespējams atrast dažādu žanru Ziemeļvalstu mūziku. Viena no bibliotēkas jaunākajām izlasēm ir Ziemeļvalstu eksperimentālās mūzikas ierakstu kolekcija, kuru sastādījis Viestarts Gailītis, novatoriskās mūzikas foruma un lielākā eksperimentālās mūzikas festivāla Baltijā Skaņu mežs organizētājs. Plašākai auditorijai Ziemeļvalstu  eksperimentālās mūzikas izlase tika prezentēta pagājušā gadā festivāla Skaņu mežs ietvaros. 

Kolekcijā  pieejami  Autofant un Jacob Kirkegaard ieraksti no Dānijas, Pan Sonic, Jimi Tenor un Mika Vainio ieraksti no Somijas, Sigtryggur Berg Sigmarsson, Jóhann Jóhannsson un Hilmar Orn  Hilmarsson ieraksti no Islandes, Alog, Deathprod, Kim Hiorthøy, Lars Horntveth, Jazzkammer, Arne Nordheim, Maja Ratkje, Sir Dupermann, Supersilent un Smalltown Supersound ierakstus no Norvēģijas, Träd, gräs och stenar, Tape, Kent Tankred, Son of Clay, Sagor & Swing, Leif Elggren, Öyvind Fahlström un Ilmar Laaban ieraksti no Zviedrijas.
 
Aicinām labas mūzikas cienītājus tuvāk iepazīties ar Ziemeļvalstu mūziku un pievienotos Ziemeļvalstu mūzikas fanu pulkam!

  
STIKLA UN GLEZNIECĪBAS IZSTĀDE "AIZ POLĀRĀ LOKA"

Kultūras programma „Ziemeļu Pavasaris” turpinās, un no 17.marta līdz 30.aprīlim Ziemeļu Ministru padomes birojā būs skatāma Bārbalas Gulbes, Madaras Gulbis un Madaras Liepas stikla un glezniecības izstāde „Aiz polārā loka“. Izstādes atklāšana š.g. 16.martā plkst. 17.30.

Lapzeme - zeme, kura iedvesmo ar tīro un neskarto dabu. Zeme, kurā ir sajaukušās ziemeļu, dienvidu, austrumu un rietumu kultūras. Tie ir lapi somi, zviedri, norvēģi un krievi.

Kas īsti dzīvo aiz polārā loka? Un kāda dzīve ir iespējama tik tālu ziemeļos? Šie jautājumi bija galvenā motivācija trīs Latvijas māksliniecēm 2005.gadā mērot ceļu uz Somijas ziemeļiem Ziemeļu Ministru padomes radošo braucienu programmas „Baltijas Sleipnirs“ ietvaros.

Izstādē „Aiz polārā loka“ skatāmi Bārbalas Gulbes (stikls), Madaras Gulbis (gleznas) un Madaras Liepas (stikls) gūtos iespaidus Lapzemē. „Ar šo izstādi vēlamies izteikt savu mīlestību un cieņu pret ziemeļu skarbo dabu un drosmīgajiem cilvēkiem. Apbrīnojama ir ziemeļu dabas un dzīvnieku spēja izturēt aukstumu un salu, apbrīnojams ir to nemākslotais prieks, izbaudot īso vasaru un sauli. Aiz polārā loka ieraudzīto dabu un cilvēkus raksturo līdzsvars un harmonija. Ideja, ka miers un harmonija ir iespējami ikviena dvēselē, ik vienā zemes nostūrī,  ir mūsu izstādes vēstījums, iegūts aiz polārā loka.“

Izstādē būs apskatāmi nosacīti abstrakti ainaviski gleznojumi (Madara Gulbis), mozaīkas, kuras ietekmējusi seno sāmu tautas kultūras etnogrāfija (Madara Liepa) un stikla plastikas darbi (Bārbala Gulbe), noskatīti ziemeļu dabā.

 
SARUNAS AR ZINĀTNIEKIEM - SĀKAS LEKCIJU CIKLS "KULTŪRŠOKS"
 
Mākslas attīstība norit ciešā mijiedarbībā ar citiem kultūras procesiem. Nereti, darbojoties konkrētā kultūras vai mākslas nozarē, blakus jomas neviļus paliek neapzinātas intereses un katra personīgās ziņkārības līmenī. Lai veidotu tuvāku, nepastarpinātu saikni ar mākslas kaimiņu nozarēm, radošā apvienība LOKOMOBILE sadarbībā ar teātra grupu UNITED INTIMACY un Ziemeļu Ministru padomes biroju Latvijā aicina kultūras menedžerus, māksliniekus un kultūras studentus uz sarunu ar zinātniekiem - publisku lekciju ciklu “Kultūršoks”.

Lekcijas notiks reizi mēnesī (mēneša sākumā) Ziemeļu Ministru padomes birojā Latvijā, Marijas ielā 13/3 (Berga Bazārā). Katrai lekcijai sekos neformāla diskusija, kuras laikā klausītājiem būs iespēja uzdot jautājumus vai apstrīdēt lektora teikto.

Sadarbībā ar radio „Naba” lekcijas tiks ierakstītas un pārraidītas katra mēneša pēdējā svētdienā plkst. 16.00, kā arī publicētas internetā teātra grupas United Intimacy mājas lapā www.unitedintimacy.lv.
 
PIRMĀ LEKCIJA:
Ziemeļu Ministru padomes birojā Latvijā, Marijas ielā 13/3 (Berga Bazārā)
11. aprīlis, otrdiena, plkst. 18.00
Baiba Bela-Krūmiņa, sociālantropoloģe
„Dzīvesstāsti. Cilvēka atmiņa.”
„Dzīvesstāsti palīdz skatīt sabiedrību un vēsturi no subjektivitātes pozīcijām, kas var būt garantija, ka sociālajā izziņā pasaules īstenība netiks aizstāta ar kādu izsmalcinātu, bet mākslīgu un abstraktu teoretizēšanu par cilvēku un sabiedrību.”
NĀKAMĀS LEKCIJAS:
9. maijs, otrdiena, Juris Šteinbergs, biologs
6. jūnijs, otrdiena, Kārlis Bērziņš, astronoms
 
 
ZIEMEĻU MINISTRU PADOMES BIROJS LATVIJĀ RĪKO 15 GADU JUBILEJAS KONFERENCI
 
2006.gadā Ziemeļu Ministru padomes birojs Latvijā svin 15 gadu pastāvēšanas jubileju. Jubilejas sakarā tiek rīkoti divi pasākumi: 3.aprīlī „Grīvas mēbelēs” paredzēts koncerts un pieņemšana sadarbības partneriem un draugiem, savukārt 4.aprīlī – Ziemeļvalstu – Latvijas dialoga konference „Labklājība un ekonomiskā izaugsme Ziemeļeiropā – pamats reģiona konkurētspējai pasaulē”, kas notiks Rīgas Vēstures un kuģniecības muzeja telpās.

Šajā konferencē mēs vēlamies veicināt dialogu par sekojošiem jautājumiem:

  • Vai ekonomiskā attīstība un labklājība ir savstarpēji priekšnosacījumi?
  • Baltijas jūras reģions – konkurētspējīgs pasaules mērogā?
  • Konkurētspēja, inovācijas un ilgtspējība Ziemeļvalstīs un Baltijas valstīs: vai ir iespējams definēt kopīgas ambīcijas, formulēt vienotu stratēģiju un rīcības plānu?
  • Kā mēs Ziemeļu-Baltijas valstu reģionā esam nodrošināti, saskaroties ar globalizācijas radītajiem izaicinājumiem un pārmaiņām?
  • Kāda loma Ziemeļvalstu konkurētspējas nodrošināšanā ir labklājībai?

Konferencē aicināti piedalīties vadošie Latvijas un Ziemeļvalstu politiķi, ekonomisti, akadēmisko, zinātnes un kultūras aprindu pārstāvji, uzņēmēji un citi interesenti.
 
 
ZIEMEĻU PAVASARIS IR KLĀT!
 
Jau otro gadu Ziemeļu Ministru padomes birojs sadarbībā ar Norvēģijas Karalistes vēstniecību, Somijas vēstniecību un Zviedrijas Karalistes vēstniecību, Dānijas Karalistes vēstniecību un Dānijas Kultūras institūts piedāvā Ziemeļvalstu kultūras pasākumu programmu „Ziemeļu Pavasaris”, kas norisināsies no marta līdz jūnijam. 

Pagājušajā gadā „Ziemeļu Pavasaris” aizsākās ar skandināvu dizaina izstādi. Skandināvu dizains kā termins, ja atceramies, radās kā brīnišķīgs sadarbības paraugs, kad 5 Ziemeļvalstis, savstarpēji sadarbojoties, nevis konkurējot,  ienesa pasaules mākslā jaunu dizaina izpratni. Līdzīgi arī radās „Ziemeļu Pavasara” ideja – katra Ziemeļvalsts piedāvā savus kultūras pasākumus, izveidojot kopīgu kultūras programmu.  Tādejādi „Ziemeļu Pavasari” varam uzskatīt jau par tradīciju.

Šogad programmā piedāvājam 6 tēmas: vizuālā māksla,   kino, literatūra, mūzika, skatuves māksla, identitāte.

Plānoti 46 pasākumi: izstādes, koncerti, filmas, dejas performances, literārie vakari, semināri, konferences u.c.  Ja iepriekšēja „Ziemeļu Pavasara” vadlīnija bija dizains, tad šogad šī tēma turpinās ar Ziemeļu Ministru padomes biroja atbalstīto Latvijas Mākslas akadēmijas studentu dizaina izstādi „Jaunie Asni”, kas tiks atklāta jau pēc pāris dienām (03.03.). Tās aizsākumi meklējami pagājušā „Ziemeļu Pavasara” Ziemeļu dizaina darbnīcās.

„Ziemeļu Pavasaris” adresēts ļoti plašai mērķauditorijai – tā ir visaptveroša, un jebkura vecuma grupa var atrast savām interesēm ko atbilstošu. Viens no „Ziemeļu Pavasara” mērķiem ir uzturēt dzīvu interesi par Ziemeļvalstīm, sniegt jaunus iespaidus un informāciju, kas attīstu jaunas sadarbības idejas.

Jau sākot ar 6.martu „Ziemeļu Pavasaris” iziet Rīgas ielās, piesaistot uzmanību ar savu sulīgi zaļo krāsu un pirmajiem, baltiem ziediņiem. Plakāti ar programmu tiks izvietoti sabiedriskā transporta pieturvietās un reklāmas vietās Rīgas pilsētā, kā arī pasākumu norises vietās; līdzi ņemamas programmiņas - Narvesen preses kioskos un Statoil degvielas uzpilžu staciju veikalos, kā arī pasākumu norises vietās.