Ziemeļu Padomes Literatūras balva 2008

„Dāniete Naja Marie Aidta (Naja Marie Aidt) ieguvusi prestižo Ziemeļu Padomes Literatūras balvu 2008 par īso stāstu krājumu Paviāns (Bavian). Stātu krājumā Paviāns iekļautie 15 īsie stāsti atklāj pasauli, kas maz atšķiras no ikdienā redzamās realitātes. Naja Marie Aidta raksta ar pievilcīgu un draudošu reālismu, kas pasvītro realitāti tā, lai lasītājam ikdienas dzīve šķistu kā atdusa uz potenciālo nelaimju micēlija” raksta žūrijas komisija.

Najas Maries Aidtas īsos stāstus vieno to perspektīva uz dzīvi. Varbūt arī kas tāds, ko varētu saukt par globālo dzīves tumsību. Grāmatu caurvij strāva, pulss, kas ir gan graciozs un viegls, gan draudoši drūms. Mūzikas salikums, kādu iespējams atrast tikai dzejā vai poēzijā.

Naja Marie Aidta dzimusi 1963. gadā un debitējusi 1991. gadā ar dzejoļu krājumu Kamēr emu jauna. Viņa sarakstījusi 8 dzejas krājumus, 3 noveļu krājumus, filmas scenāriju un virkni lugu. Ziemeļu Padomes literatūras balvas apjoms ir 350 000 dāņu kronas. Balvu rakstniece saņems 2008. gada oktobrī Ziemeļu Padomes sesijas laikā Helsinkos. Ziemeļu Padomes Literatūras balva tiek piešķirta kopš 1962. gada.

 

47 gados Ziemeļu Padomes literatūras balvu 36 reizes saņēmuši vīrieši un 11 reizes sievietes.