Tētis - liels, stiprs, mīļš

«Mīļš, foršs, ļoti liels un visu laiku strādā,» tādas ir populārākās Latvijas bērnu atbildes vecumā no 5 līdz 7 gadiem, secināts NVO «Centrs Dardedze» aptaujā, uzsākot jaunu aktivitāšu programmu, kuras mērķis pievērst lielāku uzmanību tēvu iesaistei, motivēšanai un atbalstīšanai bērnu audzināšanā, tādējādi mazinot vardarbības pret bērnu risku ģimenē.
Aptaujāto bērnu atbildes un zīmējumi lielā mērā atspoguļo pašreizējo situāciju Latvijas ģimenēs, kad tēvs ir tikai naudas pelnītājs un bērni ļoti izjūt tēva uzmanības trūkumu. Jautāti, ko tētis visbiežāk dara mājās, bērni atbild: «skatās TV vai sēž I-podā; tētis nedara mājas darbus, tikai piepalīdz mammai; tētis mājās sakārto dokumentus; pārsvarā tētis brauc uz darbu; mājās kaut ko pastrādā un atpūšas; skatās TV līdz 23 un atļauj man kopā skatīties; skatās datorā». Neskatoties uz maz kopā pavadīto laiku, pilnīgi visi aptaujātie pirmsskolas vecuma bērni savu tēti raksturo pozitīvi un ilgi atceras tos brīžus, kurus pavadījuši divatā.

«Vēlamies izcelt tēvu lomu bērnu audzināšanā, motivējot Latvijas vīriešus pašus meklēt dialogu ar bērnu un tēviem būt lepniem par savu lomu», uzsver «Centrs Dardedze» psiholoģe Kristīne Jozauska, norādot, ka gandrīz ikviens vīrietis vēlas būt labs tēvs, bet vienīgais ceļš ir censties ik dienas uzlabot attiecības ar saviem bērniem - nebaidīties paust savas emocijas ģimenē, uzmanīgi ieklausīties savos bērnos, atzīt savas kļūdas, pildīt solījumus un būt pacietīgam, jo ne vecāki, ne bērni nav perfekti.
«Centrs Dardedze» aktivitātes, lai veicinātu veselīgu ģimeņu ilgtspēju un bērnu emocionālo veselību caur tēvu iesaistīšanos bērnu aprūpē un audzināšanā tiek īstenotas Ziemeļu Ministru Padomes, Ziemeļvalstu un Baltijas valstu NVO programmas «Veselīgu ģimeņu ilgtspēja Latvijā: tēva loma+mātes loma = emocionāli vesels bērns» un World Childhood Foundation programmas «Tēvi ir svarīgi: tēvu iesaistīšana bērnu aprūpē, audzināšanā un vardarbības pret bērnu novēršanā» ietvaros.

Ziemeļvalstu NVO programmu mērķis ir sadarbības veicināšana starp Ziemeļvalstu un Baltijas valstu nevalstiskām organizācijām, pilsoniskās sabiedrības stiprināšana un jaunu ilgtspējīgu iniciatīvu atbalstīšana.

 

Vairāk informācijas:

www.centrsdardedze.lv

www.paligsvecakiem.lv