Ziemeļu un Baltijas valstu dizaineru pasākumi sāksies ar dāņu dizaineru krēslu izstādi

Ar dāņu dizaineru un ražotāju apvienības ”Galdnieku rudens izstāde - Whiteout” atklāšanu 6.oktobrī Rīgas Mākslas telpā aizsāksies Ziemeļu un Baltijas valstu dizaineru pasākumu sērija veselu divu mēnešu garumā. „Whiteout” ir pārsteidzošs, balts piedzīvojums, kurā 38 sniegbaltus krēslus prezentē dāņu apvienības „Galdnieku rudens izstāde” mēbeļu ražotāji un dizaineri. Izstāde šogad jau ir viesojusies Tokijā un Londonā, un tagad būs apskatāma Rīgas Mākslas Telpā. Baltais ir jauns melnais Galdnieku rudens izstādē 2010, kur tēma „whiteout” attiecas gan uz balto krāsu, gan laikapstākļu fenomenu, kur sniegs, migla un dūmaka samazina redzamību. Izstādē skatāms, kā ir apvienojusies fantāzija ar funkcionalitāti, un kāds ir rezultāts pēc neskaitāmām darba stundām, spēlēm ar materiāliem, eksperimentiem un tehniskiem izaicinājumiem.

Galdnieku rudens izstāde ir dāņu mēbeļu ražotāju un dizaineru apvienība, kuras mērķis ir attīstīt, radīt un izstādīt jaunu un eksperimentālu mēbeļu prototipus.Tiek radītas mēbeles, kas meklē jaunus ceļus jaunā kontekstā. Un tie nav uzmetumi uz papīra lapas - tie ir taustāmi un reāli prototipi, gatavi lietošanai. Tieši šī izmantojamība un taustāmība ir Galdnieku rudens izstādes specifiskā iezīme, jo parasti izstādes apmeklētājiem nav ļauts pieskarties objektiem vai sēdēt uz tiem. Tādējādi pēdējo 29 gadu laikā ikgadējā Galdnieku rudens izstāde ir izvērtusies par notikumu, ko gaida kā apmeklētāji, tā prese, jo šī ir vieta, kur tiek likti pamati nākotnes dāņu dizainam un klasikai un kur tiek parādīti potenciālie nākotnes dižpārdokļi.

 

Tieši piedāvātais jaunais skatījums uz klasisko dāņu dizainu ir viens no būtiskākajiem iemesliem, kādēļ izstādes Whiteout pasaules tūri atbalsta Dāņu Mākslas Aģentūra, Traefonden un Attīstības centrs UMT. Centra izpilddirektore, Betina Simonsena saka: „Dānijas mēbeļu industrija ir pārpildīta ar inovatīvām idejām un iniciatīvu, bet ārpus savas valsts mēs joprojām bieži asociējamies ar labi zināmo klasiku. Parādot, kā dizaineri un ražotāji kopīgi ir attīstījuši jaunos produktus Galdnieku rudens izstādē , mēs no vienas puses pievēršam uzmanību Dānijas inovācijas spēkam un no otras puses stiprinām mūsu prasmīgo dizaineru un ražotāju produktu atpazīstamību.”

Apvienība Galdnieku rudens izstāde ir saņēmusi Dānijas Valsts Mākslas fonda (Statens Kunstfond) balvu savā 30 gadu jubilejā, kas apgalvo: „Galdnieku rudens izstāde ir kļuvusi par galveno tikšanās vietu dāņu eksperimentālajiem mēbeļu ražotājiem, un izstādes apstiprina, ka šobrīd mums ir daudz talantu. Izstādēs jaunie, radošie talanti rāda savu darbu līdzās pieredzējušiem tirgus profesionāļiem. Apvienības būtiskākā ideja – ļaut dizaineriem satikt mēbeļu ražotājus šajā eksperimentālajā vidē, kas ir brīva no komerciāliem ierobežojumiem, – ir atbrīvojusi milzīgu radošo enerģiju.”

Plašāka informācija par Galdnieku rudens izstādi atrodama apvienības mājas lapā:
www.se-design.dk, kas ir arī viena no pasaules lielākajām mēbeļu prototipu datubāzēm, kur redzami pēdējo 29 gadu izstāžu darbi.

Mediju pārstāvji, dizaina profesionāļi un studenti aicināti uz tikšanos ar izstādes arhitektu Tomasu E.Alkenu (Thomas E.Alken) Rīgas Mākslas telpā 6.oktobrī plkst. 16.00.

Ziemeļu un Baltijas valstu dizaineru pasākumu programmā būs arī daudzi citi notikumi: Ziemeļu un Baltijas valstu dizaineru izstāde „16 soļus tuvāk”, modes industrijas pārstāvju tikšanās, kompjūterspēļu veidotāju seminārs, PechaKucha Night ar karstāko dizaina tendenču prezentācijām, lekcijas, darbnīcas un performances, kas manifestē ilgtspējīga dizaina ideju. Pilna Ziemeļu un Baltijas valstu dizaineru pasākumu programma skatāma mājas lapā: www.nbde.lv