Ziemeļvalstu bibliotēku nedēļa

Jau divpadsmito reizi Latvija piedalās Ziemeļvalstu Bibliotēku nedēļā, kas šogad norisinās no 9. līdz 15. novembrim. Projektā ir iesaistījušās jau 320 bibliotēkas no visiem Latvijas novadiem.    

2009. gada Ziemeļvalstu Bibliotēku nedēļas tēma „Karš un miers Ziemeļvalstīs” ir veltīta Somijas un Zviedrijas vēsturiskajām attiecībām. Šogad Ziemeļvalstīs tiek plaši atzīmēta 200 gadu jubileja kopš Somijas atdalīšanās no Zviedrijas. Sākot no 13. gadsimta līdz pat 1809. gadam Somija atradās Zviedrijas  pārvaldībā, taču Zviedrijas un Krievijas kara rezultātā radās divas atsevišķas valstis - Somija un Zviedrija.  Bibliotēkas tiek rosinātas veidot pasākumus, sasaistot „Kara un miera” tēmu ar Latvijai nozīmīgo Lāčplēša dienu 11. novembrī, kā arī aicinātas bibliotēku nedēļas laikā diskutēt par miera jēdzienu mūsdienu pasaulē.    

Ziemeļvalstu Bibliotēku nedēļa tiks atklāta 9. novembrī ar Rītausmas stundas pasākumiem skolās un bērnu bibliotēkās, kuros bērni tiks iepazīstināti ar latviešu tautas pasaku „Zvēru karš” un Astrīdas Lindgrēnes romāna „Brāļi Lauvassirdis” 10. nodaļu. Savukārt pievakarē, Krēslas stundā, ieklausīsimies Somijas zviedru rakstnieka Ludviga Runeberga varoņsāgā par Leitnantu Stolu, ko īpaši šim nolūkam atdzejojuši  Juris Kronbergs un Gundars Godiņš.

Lai godinātu norvēģu raksnieku Knutu Hamsunu, kam šogad tiek atzīmēta 150 gadu jubileja, aicinām bibliotēkas rīkot pasākumus ar Hamsuna darba lasījumiem.  Šim notikumam piedāvājam fragmentu no romāna „Ceļinieks klusi koklē” Teodora Lejas-Krūmiņa tulkojumā, kura lasījums var notikt jebkurā no bibliotēkas nedēļas dienām.

Ziemeļvalstu Bibliotēku nedēļas plakāta autore ir zviedru māksliniece Mona Reningena, un to var lejupielādēt šeit.

Kontakti: ieva@norden.lv vai 67280088.