IZSTĀDE "ZIEMEĻZEMES SĀGA STIKLĀ UN PORCELĀNĀ"

Š.g. 7.martā plkst. 17.00 Ārzemju mākslas muzejā (Pils laukumā 3, Rīga) tiks atklāta izstāde „Ziemeļzemes sāga stiklā un porcelānā”, kurā būs skatāmi Dānijā un Zviedrijā veidotie dekoratīvi lietišķās mākslas priekšmeti no 19.-21.gs.

Izstādi veido izcili dāņu un zviedru porcelāna un stikla meistaru darbi, kas izgatavoti 19.gadsimta beigās un 20.gadsimta pirmajā pusē, kā arī 20.gadsimta beigu un 21.gadsimta jaunākie dizaina paraugi.

Daļu no izstādes veido Ārzemju mākslas muzeja, Rundāles pils muzeja un Rīgas Vēstures un kuģniecības muzeja kolekcijas. Īpaši atzīmējama Ārzemju mākslas muzeja kolekcija, kurā ir darbi no lietišķās mākslas izstādēm, ko Dānija un Zviedrija 20.gs. 30. gados rīkoja Rīgā. Pēc izstāžu slēgšanas daļa darbu tika nopirkti, daļa saņemti kā dāvinājums.

Izstādē var apskatīt vairāku ievērojamu fabriku izstrādājumus: Karaliskā porcelāna fabrika un Binga & Grendala porcelāna fabrika Kopenhāgenā, Klēra fabrika, fabrika Aluminia, fabrika P. Ipsena atraitne, Holmegordas stikla rūpnīca (Dānija), Porcelāna un fajansa fabrika Rerstrandē un Gustavsbergā un Orrefors stikla rūpnīca.

Īpaši jāatzīmē Karaliskās porcelāna fabrikas un Binga & Grendala porcelāna fabrikas (Kopenhāgena, Dānija) izstrādājumi, kas veido izstādes lielāko daļu un ar maigos zilpelēki zaļganos klusinātos toņos apgleznotiem darbiem, atstāja lielu iespaidu uz 20.gs. sākuma Eiropas porcelānu.

Savus jaunākos izstrādājumus speciāli izstādei atsūtījušas Karaliskā porcelāna fabrika Kopenhāgenā, Holmegordas stikla rūpnīca (Dānija), Porcelāna un fajansa fabrika Rerstrandē kā arī Orrefors stikla rūpnīca (Zviedrija).

Izstāde sniedz ekskluzīvu iespēju apskatīt trauku komplektu no Nobela pusdienu servīzes, kuru 1991.gadā veidoja vadošie zviedru dizaineri Nobela prēmijas pasniegšanas 90.gadadienas svinīgajām pusdienām, Dānijas karalienes Margrētes II dāvanu Rīgas pilsētas domei 1992.gadā un divus zviedru stikla izstrādājumus, kas dāvināti Valsts prezidentei Vairai Vīķei- Freibergai.

Izstāde ir kā sāga par dāņu un zviedru porcelāna un stikla dizaina attīstību vairāku gadsimtu garumā.

Izstāde būs skatāma no š.g. 7.marta līdz 7.maijam Ārzemju mākslas muzejā, Pils laukumā 3.

„Ziemeļzemes sāga stiklā un porcelānā” ir sadarbības projekts starp Ārzemju mākslas muzeju, Ziemeļu Ministru padomes biroju Latvijā un Zviedrijas Karalistes vēstniecību. Šī izstāde ir arī viens no Ziemeļvalstu kultūras programmas „Ziemeļu Pavasaris” pasākumiem.