Latviešu dizaineres Martas Zariņas Ģelzes plakāti konkursa Domā. Ēd. Taupi. finālā

Ziemeļu Ministru padome sadarbībā ar Apvienoto Nāciju Organizācijas informācijas centru Briselē vasaras sākumā izsludināja reklāmas plakātu konkursu par pārtikas atkritumiem: „Domā. Ēd. Taupi - Ziemeļvalstu un Baltijas valstu reklāmas plakātu konkurss”. Konkurss ir veiksmīgi noslēdzies un ir zināmi 15 finālisti, kas pēc žūrijas vērtējuma iesnieguši labākos laikrakstu reklāmas plakātus un apkārtējos spēj iedvesmot mazināt pārtikas atkritumus. No 15 finālam izvēlētajiem plakātiem 8 ir no Dānijas, 2 no Latvijas, 2 no Igaunijas un pa vienam no Islandes, Krievijas un Zviedrijas.
Ir patiess prieks, ka pašmāju jaunā dizainere Marta Zariņa Ģelze ir iekļuvusi finālistu sarakstā ar 2 darbiem. Šobrīd Marta studē Eindhovenas Dizaina akadēmijā Nīderlandē.

„Iepērkoties pārtikas veikalā, dažreiz pati sevi esmu pieķērusi paņemot pārāk daudz pārtikas produktu, kurus nepaspēju apēst līdz tie sabojājas. Izlasot konkursa nolikumu es biju pārsteigta, ka tik liels skaits - 30 procenti - no mūsu pārtikas nonāk atkritumos. Tas man lika aizdomāties par to, cik cilvēka ieradumam - ņemt vairāk kā nepieciešams -  ir liels spēks un cik grūti to ir mainīt. Ar saviem plakātiem uzrunāju skatītāju emocionāli un lieku aizdomāties, piemēram, par izniekotā burkāna pēdējo vēlēšanos pirms nonākšanas atkritumu kapā,” stāsta Marta Zariņa Ģelze.
Vislielāko skatītāju atzinību ieguvis islandietes Tordisas Klasenas (Thórdís Claessen) plakāts.
Visi 15 plakāti ceļojošā izstādē būs skatāmi vairākās vietās Ziemeļvalstīs un Baltijas valstīs. Pirmā izstādes vieta paredzēta Zviedrijas pilsētā Umeo.
Konkursa uzvarētāju paziņos un galveno balvu 5000 eiro apmērā pasniegs Ziemeļu Ministru padomes ģenerālsekretārs Dāgfins Hoibrotens īpašā sarīkojumā Kopenhāgenā 2013.gada 4.oktobrī.
Finālam izvēlētos plakātus var apskatīt  www.norden.org/foodwasted