Izstāde "Laika zīmju pieraksti"

No 2019. gada 7. februāra līdz 31. martam Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (Rīgā, Skārņu ielā 10) būs skatāma izstāde “The Weather Diaries” (“Laika zīmju pieraksti”). Izstāde ir unikālās ziemeļu dabas un skarbo laikapstākļu iedvesmots skatījums uz mūsdienu modi Islandes, Grenlandes un Fēru salu mākslinieku izpildījumā.

Preses konference par izstādi notiks 2019. gada 6. februārī plkst. 12.00 Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (Rīgā, Skārņu ielā 10).

Izstāde “The Weather Diaries” (“Laika zīmju pieraksti”) tapusi sadarbībā ar māksliniecēm-kuratorēm Sāru Kūperi (1974, ASV) un Ninu Gorferi (1979, Austrija), kas divu gadu garumā apmeklēja Islandē, Grenlandē un Fēru salās dzīvojošos modes māksliniekus un dizainerus, lai pētītu, kā salinieku vide, kultūras identitāte un tradīcijas ietekmē mākslinieku radošumu. Pretstatā antropologu tradicionālajai zinātniskajai pieejai kopienu kultūras pētīšanā, Kūpere&Gorfere transformē savus novērojumus, caur fotokameras aci tvertos, poētiskos stāstos. Viņu iespaidi pārtop iestudētās portretfotogrāfijās, pievienojot krāsu slāni, tekstūru un simbolismu. Katra portreta veidošana tapa sadarbībā ar vietējo modes mākslinieku, un izstādē ir apskatāmas arī dizaineru tekstilinstalācijas.

Izstādē īpaša nozīme tiek piešķirta vietai un videi, no kuras mākslinieki nāk. “Dažas bildes izstādē ir pilnīgi bez cilvēkiem, tādējādi uzsverot Ziemeļatlantijas dabas ainavas bezgalīgo plašumu un neparedzamos laikapstākļus,” saka Nina. “Mēs izjutām dabas varenību. Tā atstāj savu nospiedumu pat tad, ja esi tūrists. Un, protams, tā neapšaubāmi ietekmē tos, kas tur dzīvo un uzaug. Tam radošumam, kas nāk no šim trim vietām, piemīt īpašs mežonīgums un bezbailība,” turpina Sāra.

Mākslinieču duets Kūpere&Gorfere uzsāka savu sadarbību veidojot mākslinieciskus fotoprojektus 2006.gadā, kopš tā laika izdevušas vairākas mākslinieciski augstvērtīgas grāmatas un rīkojušas izstādes visā pasaulē. Viņas darbojas pēc pašu izveidotas metodes, kuras centrā ir ceļojumi, tikšanās ar cilvēkiem un šo cilvēku stāsti. Šobrīd mākslinieces dzīvo un strādā Gēteborgā (Zviedrija) un Berlīnē (Vācija).

Izstāde, kurā 10 islandiešu, grenlandiešu un fēriešu mākslinieki-dizaineri piedāvā savu interpretāciju par mūsdienu modi, ir tālu no tradicionālās modes pasaules ar tai raksturīgajām sezonālajām tendencēm. Izstāde aktualizē jautājumu par mākslinieka radošumu un faktoriem, kas to ietekmē – kultūras identitāte, tradīcijas, vide, dabas ainava, laikapstākļi, kā arī Ziemeļvalstu inovatīvā pieredze ilgtspējīgas modes radīšanā, izmantojot vietējos resursus. Izstādes ietvaros tiks piedāvāta arī tikšanās ar dažiem no izstādē pārstāvētajiem māksliniekiem, kas dalīsies savā pieredzē par dizainera lomu un atbildību ilgtspējīgas modes radīšanā.

Izstādi “The Weather Diaries” veidojusi Ziemeļu māja Reikjavīkā (Islande) 2014.gadā priekš 3.Ziemeļvalstu modes biennāles, kas notika Museum Angewandte Kunst (Lietišķās mākslas muzejā) Frankfurtē. Kopš tā laika izstāde ir tikusi izrādīta Dānijā, Nīderlandē, Fēru salās, Islandē, ASV, Ķīnā, Zviedrijā un Grenlandē, bet 2019.gadā tiks izstādīta Rīgā, Viļņā un Tallinā.

Izstādē pārstāvēti 10 modes mākslinieki un dizaineri: Barbara I Gongini, Guðrun & Guðrun (Fēru salas); Bibi Chemnitz, Nikolaj Kristensen, Najannguaq Lennert (Grenlande); STEiNUNN/Steinunn Sigurðardóttir, JÖR/Guðmundur Jörundsson, Kría, Mundi, Shoplifter a.k.a. Hrafnhildur Arnardóttir (Islande).

Izstādi Latvijā organizē Ziemeļvalstu Ministru padomes birojs Latvijā un Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs. Izstādi finansiāli atbalsta Ziemeļvalstu Ministru padome, “The Nordics”, Dānijas Kultūras institūts Igaunijā, Latvijā un Lietuvā, Islandes konsulāts Latvijā, Norvēģijas vēstniecība Latvijā, Islandes Izglītības, zinātnes un kultūras ministrija, “Nordic Partners”, “Fish+Fish”, transporta kompānija DSV.