23.marts - Ziemeļvalstu diena

Sadarbības modelis starp Ziemeļvalstu valdībām un Parlamentiem ir viens no vecākajām un plašākajiem reģionālās sadarbības modeļiem pasaulē. 1962.gada 23.martā Somijas galvaspilsētā Helsinkos tika parakstīta Ziemeļvalstu konstitūcija, dēvēta arī par Helsinku līgumu - dokuments, kas regulē oficiālo sadarbību starp Ziemeļvalstīm, tāpēc šī diena tiek dēvēta par Ziemeļvalstu dienu. Līgumslēdzējas ir visas 5 Ziemeļvalstis - Dānija, Somija, Islande, Norvēģija un Zviedrija. Vienošanās pamatā ir 70 paragrāfi, kas nosaka ka līgumā iesaistītās puses saglabā un turpina attīstīt sadarbību starp valstīm  tiesiskajā, kultūras, sociālajā, vides aizsardzības, infrastruktūras un ekonomikas jomās. Vienošanās nosaka arī to, ka izstrādājot likumus un citas tiesību normas, jāraugās, lai vienlīdzīga attieksme tiktu nodrošināta pret ikvienu Ziemeļvalstu iedzīvotāju.

Atzīmējot Ziemeļvalstu dienu, 22.martā Ziemeļu Ministru padomes birojs Latvijā direktors Jans Vidbergs organizēja paneļa diskusiju, kurā piedalījās visi Latvijā rezidējošie Ziemeļvalstu vēstnieki – Dānijas Karalistes vēstnieks Hans Brasks, Somijas Republikas vēstnieks Olli Kantanens, Norvēģijas Karalistes vēstnieks Steinars Egils Hagens un Zviedrijas Karalistes vēstnieks Henriks Landerholms. Diskusiju vadīja Baltijas Mediju izcilības centra izpilddirektore Rita Ruduša. Vakaru ievadīja kopīgs klusuma brīdis, pieminot Briseles terorakta upurus. Diskusijās tika runāts par Ziemeļvalstu - Baltijas valstu sadarbību, šodienas izaicinājumiem un iespējamo turpmāko attīstību.

Ziemeļvalstu reģiona idejai ir spēcīgs atbalsts iedzīvotāju vidū. Ziemeļu Padomes aptauja (Oxford Research, 2010) rāda, ka 8 no 10 ziemeļniekiem ir pozitīvi Ziemeļvalstu sadarbībai, un 42% no respondentiem apsvērtu domu par Ziemeļvalstu federālās valsts izveidi.

Ziemeļvalstu reģionā dzīvo 26 miljoni cilvēku astoņās laika joslās un reģionā ir spēcīga valodas kopiena - 80-90% no visiem dāņu, zviedru un norvēģu vārdiem ir identiski vai līdzīgi. Kopīgās vērtības balstītas vienlīdzībā, labklājībā un demokrātijā. Šie priekšnosacījumi paver ceļu ciešai sadarbībai starp Ziemeļvalstu iedzīvotājiem visos līmeņos – no premjerministra līdz sākumskolas skolēnam.

Foto no pasākuma

Eduards Liniņš: Šī diena vēsturē