Pirmajā pašvaldību atvērto datu hakatonā uzvar ideja par skolu reitinga noteikšanu

18.–19. oktobrī Vidzemes Augstskolā, Valmierā, norisinājās pirmais Pašvaldību atvērto datu hakatons (Open Data Hackaton for municipalities 2019),ar mērķi veicināt sabiedrības un IT uzņēmēju izpratni par atvērto datu iespējām inovatīvu produktu un pakalpojumu radīšanā, veicināt pašvaldību  un valsts pārvaldes datu atvēršanu un to plašāku pielietojumu, kā arī parādīt pašvaldību, to iedzīvotāju, uzņēmēju vai tūristu ieguvumus, radot produktus vai pakalpojumus no atvērtajiem datiem. 

Par galveno uzvarētāju kļuva komanda “EduFuture”, piedāvājot risinājumu, kā novērtēt ikvienu Latvijas skolu un prognozēt tās iespējamo nākotni, ņemot vērā skolēnu skaitu, eksāmenu rezultātus, sasniegumus mācību olimpiādēs un citus rādītājus. Otrā vieta tika piešķirta komandai “Spriditis.club”, kas izveidoja interaktīvu karti, kurā ikviens var atrast informāciju par savu plānoto vai nākotnes dzīvesvietu – kāda ir apkārt esošā infrastruktūra, cik maksā mājokļi konkrētajā rajonā, kāds pieejams sabiedriskais transports, izglītības iestādes utt.  Savukārt trešo vietu saņēma komanda “Find Your Doctor”, kura izveidoja meklētāju, kurā atrast informāciju par pieejamajiem ārstiem reto slimību pacientiem.

Kopumā hakatonā piedalījās 14 komandas, kurām tika dots uzdevums, izmantojot pieejamos atvērtos datus izstrādāt inovatīvu mobilo lietotni vai tīmekļa vietni, kas risinātu pašvaldības izvirzītu problēmu, piedāvājot 8 tematiskus virzienus – vide, transports, izglītība, iedzīvotāji, drošības veselība, attīstība vai kultūra, taču dalībnieki drīkstēja darboties arī plašāk, kā arī nebija jāierobežo tikai vienā virzienā.

Pašvaldību atvērto datu hakatonā piedalījās pašvaldību darbinieki un jaunie uzņēmēji, programmatūru izstrādātāji, statistiķi, datu analītiķi un pētnieki, žurnālisti, datu kopienas aktīvisti, vizualizāciju eksperti, studenti un citi interesenti, kurus interesē radošas un tehnoloģiskas biznesa idejas, kuras balstītas uz atvērto datu izmantošanu.

Hakatona norises laikā dalībniekus konsultēja starptautiski atzīti eksperti un mentori – atvērto un ģeotelpisko datu eksperts no Čehijas Mihaels Kepka (Michal Kepka), ģeotelpisko datu eksperti Una Krutova un Dāvis Kļaviņš, atvērto datu eksperti Mikus Jēkabsons, Toms Ceļmillers, atvērto datu un tehnoloģiju eksperts no Vācijas Florians Loretans (Florian Loretan), tehnoloģiju eksperte no Somijas Tūla Loiti (Tuula Löytty), inovāciju un tehnoloģiju eksperts Andrus Kurvits (Andrus Kurvits) no Igaunijas, pašvaldību datu eksperts Jānis Kauliņš, u.c. 

Pašvaldību atvērto datu hakatonu organizēja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) sadarbībā ar Latvijas Atvērto tehnoloģiju asociāciju (LATA). Pasākuma partneri un atbalstītāji – Valmieras Attīstības aģentūra, Vidzemes augstskola, Centrālā statistikas pārvalde, projekts “Plan 4 All”, Tieto Latvia, HERE, eazyBI, Wunder, Veselības ministrija, Valmieras pilsētas dome, Cēsu novada dome, Jelgavas pilsētas dome, Kuldīgas novada dome, Datu skola, Ziemeļvalstu Ministru padomes birojs Latvijā, Rīgas Tehniskā universitāte, Deloitte, Linux centrs, Vividly, Augmented Urbans, Valmieras teātris, Coca-Cola HBC, Tiamo Grupa, Mežpils alus. 

Latvijā kopš 2017.gada darbojas Atvērto datu portāls, kurā ikvienam interesentam ir pieejama valsts iestāžu publicētie dati brīvi apstrādājamā formātā.  Atvērto datu pieeju var attiecināt uz visu informāciju, kuru valsts iestāde publicē data.gov.lv, piemēram, publiskiem reģistriem un valsts informācijas sistēmu publiskajām daļām, statistiku, tabulām utt.