Birkavs: Baltijas reģionam ir iespējas kļūt par nopietnāko spēku ES

Ja Baltijas valstis un Ziemeļvalstis spēs vienoties par konkrētu pozīciju būtiskos jautājumos, tad šim reģionam ir visas iespējas kļūt par nopietnāko spēku Eiropas Savienībā (ES).

Šādu pārliecību aģentūrai BNS pauda ekspremjers Valdis Birkavs, kurš patlaban kopā ar bijušo Dānijas aizsardzības ministru Sērenu Gādi (Søren Gade) izstrādā priekšlikumus Baltijas un Ziemeļvalstu sadarbības veicināšanai.  

Ziņojums, kurā analizēta līdzšinējā sadarbība un izteikti priekšlikumi tās padziļināšanai, jāiesniedz līdz NB-8 valstu ārlietu ministru sanāksmei, kas 26.-27.augustā notiks Latvijā.  

Valdis Birkavs nepiekrīt apgalvojumam, ka Baltijas valstis ir vairāk ieinteresētas sadarbības stiprināšanā nekā Ziemeļvalstis, jo tām, pēc viņa vārdiem, ir vienlīdz svarīgi, lai Latvijā, Lietuvā un Igaunijā valdītu iekšējā stabilitāte. Savukārt Baltijas valstis ir ieinteresētas sasniegt Ziemeļvalstu dzīves līmeni.

«Ciešā sadarbība ar Ziemeļvalstīm var paaugstināt Baltijas valstu dzīves kvalitāti daudz vairāk nekā Eiropas Savienība,» paskaidroja ekspremjers.

Tādējādi ziņojuma izstrādātājs apliecināja gan Baltijas, gan Ziemeļvalstu interesi sadarbības uzlabošanā. «Romantisma periods ir beidzies, tagad ir jāizvērtē situācija no jauna un jāpārvērtē mērķi,» sacīja Birkavs.

Patlaban eksperti vēl apmeklē šīs valstis, lai, tiekoties ar ārlietu ministriem, uzņēmējiem, ekspertiem un amatpersonām, izpētītu situāciju. Savukārt darbs pie situācijas novērtējuma un rekomendāciju izstrādes sāksies jūlijā. Pēc Birkava domām, ziņojumam jābūt gatavam jau augusta sākumā, lai ārlietu ministri ar to varētu laicīgi iepazīties.

Lai gan par rekomendācijām vēl esot pāragri runāt, Birkavs atzina, ka viens no priekšlikumiem varētu būt apvienot dažas organizācijas, kas pašlaik darbojas šajā reģionā.

«Vieglāk ir organizāciju radīt, nekā likvidēt. Organizācijas nomirst pašas - ja tās nefinansē vai ja tās zaudē mērķus. Tam jābūt dabiskam procesam,» komentējot organizāciju iespējamo likvidēšanu, teica Birkavs.

Jau vēstīts, ka maija beigās Latvijas un Dānijas ārlietu ministri deleģēja Birkavu un Gādi izstrādāt ziņojumu par Baltijas un Ziemeļvalstu sadarbības veicināšanu. Ministru deleģētajiem pārstāvjiem jāveic visaptveroša analīze un jāsniedz priekšlikumi Ziemeļvalstu un Baltijas valstu sadarbības veicināšanai, kas stiprinās mūsu attiecības un ļaus efektīvāk risināt kopējos reģionālos un globālos izaicinājumus.

Baltijas valstīs darbojas gan Baltijas Asambleja, gan Baltijas Ministru padome, savukārt Baltijas un Ziemeļvalstu sadarbība notiek NB8 formātā («Nordic-Baltic Eight») - tajā bez Latvijas, Lietuvas un Igaunijas vēl ir Dānija, Īslande, Norvēģija, Somija un Zviedrija. Vēl reģionā darbojas Ziemeļu Padome un Ziemeļu Ministru padome.

» Ziņa pārpublicēta no portāla apollo.lv