Baltijas jūras festivālā 2019 ar mūziku un sarunām iesaistās Baltijas valstis

Baltijas jūras festivāls ir starptautisks mūzikas festivāls, kas dibināts 2003. gadā ar mērķi izmantot klasiskās mūzikas platformu, lai runātu par Baltijas jūras ekoloģijas tēmu un reģiona valstu sadarbību vides ilgtspējas jautājumu risināšanā. Baltijas jūras festivāls, kas šogad notiks no 24. līdz 31.augustam, Zviedrijas galvaspilsētā Stokholmā, pulcēs izcilākos Ziemeļeiropas mūziķus, orķestrus un korus. Šogad festivāla programmā iesaistītas arī Baltijas valstis. Programmā līdzās izciliem koncertiem, tiek organizētas arī sarunas par mūziku un ilgtspējību, kas ir festivāla neatņemama sastāvdaļa. Sarunas varēs vērot klātienē vai tiešraidē.

Festivāls ir spilgts Baltijas jūras valstu mākslinieciskās sadarbības piemērs un izveidojies par vienu no nozīmīgākajiem Ziemeļeiropas vasaras mūzikas dzīves notikumiem, piedāvājot virkni izcilu muzikālu priekšnesumu.

„Šī vasaras festivāla programma atkal ir muzikāls protests pret Baltijas jūrai un visiem pasaules okeāniem nodarīto kaitējumu. Bendžamina Britena Noasa šķirsts, ko izpildīs amatieru kori un mūziķi, lieliski nodrošina šo vēstījumu. Tēmu turpinās Debisī Jūra un Zemļinska simfoniskais tēlojums Nāriņa, Zviedrijas Radio simfoniskā orķestra un diriģenta Klausa Mekeles (Klaus Mäkelä) izpildījumā. Zviedrijas Radio koris diriģenta Tenu Kaljustes vadībā godinās prāmja Estonia traģēdijas upuru piemiņu. Festivāla līdzdibinātājs Esa Peka Salonens atgriezīsies Bervalda zālē ar Riharda Vāgnera Reinas zeltu, ko izpildīs Somijas Nacionālā opera. Festivāla izskaņā triumfēs Johana Sebastiana Baha Svētā Mateja Pasija, ko diriģēs Alans Gilberts un kurā piedalīsies Zviedrijas vadošais baritons Pēters Mattei,” festivāla programmu raksturo Kristians Tompsons, Bervalda zāles mākslinieciskais vadītājs.

Festivālu atklās godalgotā kora opera NeoArctic, poētiska un saviļņojoša muzikāla performance par antropocēnu – jaunu ģeoloģisko laikmetu, kam raksturīga iepriekš nepieredzēta cilvēka ietekme uz Zemes ekosistēmām. Operu veidojuši britu tehno producents Endijs Stots, latviešu komponists Krists Auznieks un Islandes dzejnieks Sjouns. Operas NeoArctic producents ir Hotel Pro Forma. Opera izpildīs Latvijas Radio koris diriģenta Sigvarda Kļavas vadībā Stokholmas Orion teātrī.

Izcilais diriģents Klaus Mekele diriģēs Zviedrijas Radio simfonisko orķestri, kurs izpildīs Aleksandra fon Zemļinska Nāriņu. Būs arī laiks reflektēt par jūras spēkiem koncertā M/S Estonia in Memoriam, piedaloties Zviedrijas Radio korim Tenu Kaljustes vadībā. Igauņu komponists Arvo Perts ir viens no mūsdienu ievērojamākajiem komponistiem un tieši viņam festivālā būs veltīs atsevišķs koncerts ar Tallinas kamerorķestra, vairāku solistu un diriģenta Tenu Kaljustes piedalīšanos.

Pirms katra festivāla koncerta sarunas par ilgtspējību būs uzmanības centrā. „Vai kultūra un mūzika var palīdzēt veidot izpratni par vienu no mūsdienu aktuālākajiem jautājumiem? Vai mēs varam izglābt Baltijas jūru ar mūzikas emocionālo spēku un pārrobežu sadarbību? ” Šie ir daži jautājumi, uz kuriem atbildes meklēs sarunu dalībnieki - mākslinieki, politiķi un citi ietekmīgi cilvēki no pilsētām, kas piedalās Baltijas jūras festivālā - Hanaholmenā Helsinkos, Arvo Perta centrā Tallinā, Latvijas Nacionālajās bibliotēkā Rīgā, Lietuvas Nacionālajā bibliotēkā Viļņā un Karaliskajā Dānijas bibliotēkā Kopenhāgenā, kā arī Mariehamnā, Ālandu salās. Sarunas tiks straumētas tiešraidē tīmekļa vietnē balticseafestival.com, kā arī tiks rādītas uz lielajiem ekrāniem gan Bervalda zālē, gan citās norises vietās. 

Pirmā saruna notiks sestdien, 24. augustā Kopenhāgenā, Dānijas Karaliskajā bibliotēka Melnais dimants (The Black Diamond) ar amerikāņu diriģenta Alana Gilberta un dāņu mūziķa Nokolaja Koppela piedalīšanos. Latvijā sarunā par vides ilgtspējas jautājumiem notiks svētdien, 25.augustā Latvijas Nacionālajā bibliotēkā plkst.16:00, kurā piedalīsies Digital Freedom Festival līdzdibinātāja Dagnija Lejiņa un uzņēmējs, bijušais politiķis Māris Gailis.  

Festivāla pēdējā dienā saruna notiks Bervalda zālē Stokholmā starp Zviedrijas klimata zinātnieku Johanu Kuilenstiernu un zviedru/sāmu mūziķi un mākslinieci Sofiju Jannoku.

Pilna programma, mākslinieku biogrāfijas un plašāka informācija ir pieejama vietnē www.balticseafestival.com

Festivāla partneri: Hanaholmena Helsinkos, Arvo Perta centrs Tallinā, Nacionālās bibliotēkās Rīgā un Viļņā, Dānijas Karaliskā bibliotēka Kopenhāgenā, Baltijas jūras fonds, Sēderternas  universitāte, Artipelag Gustavsbergā, Voksenosena Oslo un Ziemeļu māja Reikjavīkā. Pasākumu Latvijas Nacionālajā bibliotēkā koordinē un atbalsta Ziemeļvalstu Ministru padomes birojs Latvijā.