Ēriks Ešenvalds par Ziemeļu gaismu saņem Lielo mūzikas balvu 2015

"Lielā mūzikas balva" ir augstākais Latvijas valsts apbalvojums mūzikā, un šogad nominācijā "Gada uzvedums" balvu saņēma Ēriks Ešenvalds par multimediālo simfoniju "Ziemeļu gaisma".

Kā skan ziemeļu gaisma? Zinātnieki uzskata, ka tā nav audiāla parādība, taču caur unikālajiem stāstiem, neskartas dabas skaistumu un elpu aizraujošiem foto un video mirkļiem, Ēriks Ešenvalds Ziemeļu gaismai liek skanēt.

40 minūšu garā simfonija par lielāko Zemes atmosfēras optikas fenomenu – ziemeļblāzmu – ir unikāls un pasaulē nebijis profesionāļu veidots darbs ar kultūrvēsturiskā mantojuma pievienoto vērtību. Ēriks devies ekspedīcijās uz Norvēģijas ziemeļiem, kur ticies ar projekta sadarbības partneri, norvēģi Kjetilu Skogli (Kjetil Skogli), profesionālu ziemeļblāzmas foto un video meistaru, kā arī uz Islandi, Grenlandi, Somiju un Aļaskas ziemeļiem. Tur ierakstītas arī dabas skaņas – vaļu elpošana fjordos, koku mizu sprakšķēšana mežā aukstā ziemas salā, vēja aukas, suņu gaudas – un iemūžināti vietējo ziemeļu tautu stāstnieku mīti un tautasdziesmas par ziemeļblāzmu.

https://vimeo.com/127453527