Gudrs vēl gudrāks

Jauniešu zināšanu viktorīna "Gudrs, vēl gudrāks" ir raidījums Latvijas Televīzijas 1 kanālā, kas tiek raidīts katru piektdienas vakaru. Spēlē piedalās jaunieši no 5. līdz 12. klasei un katrai klašu grupai tiek veltītas 4 spēles - trīs pusfināli un viens fināls, kurā tiek noskaidrots uzvarētājs. Spēles uzvarētājs iegūst galveno balvu un dodas uz pieņemšanu pie Latvijas Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa.

Mūsuprāt, jauniešu vidū  ir svarīgi veicināt zināšanas un izpratni par Ziemeļvalstu un Baltijas valstu reģionā notiekošo, svarīgi zināt vēsturi un pazīt spilgtas personības. Tāpēc Ziemeļvalstu Ministru padomes birojs Latvijā jauniešiem uzdos jautājumus, kas saistīti ar Ziemeļvalstīm – kultūrvēsturi, politiku, ģeogrāfiju, ekonomiku un daudzām citām ikdienas jomām.

Vai Tu zini atbildes uz jautājumiem?

Jautājumi 10.klasēm

Viņš ir kinorežisors, scenārists un kino producents. Viņa kontā ir vairāk kā  150 teātra izrāžu iestudējumi. Šogad svinēsim šī režisora 100. dzimšanas dienu. Ingmars Bergmans, kura kontā ir daudzas godalgotas filmas - "Rudens sonāte", "Laulības dzīves ainas", "Ziemas gaisma", "Fanija un Aleksandrs", “Persona”, 1997. gadā kā pirmais saņēmis Kannu kinofestivāla goda Zelta palmas zaru par mūža ieguldījumu. Viņa kontā arī 3 ASV kinobalvas OSKARS. Kāda ir Ingmara Bergmana tautība? (2018.gada 2.februārī)

Kurš gan nav dzirdējis par kulta seriālu Troņu spēles. Vienā no galvenajām lomām – Džeimiju Lanisteru atveido aktieris Nikolajs Kosters - Valdavs.Tiek lēsts, ka katru seriāla “Troņu spēle” sēriju noskatās vidēji 20 miljoni cilvēku. Pateicoties grandiozajai seriāla popularitātei arī aktiera Nikolja Kostera-Valdava popularitāte ir uznesusi viņu slavas augstumos. Kāda ir šī aktiera nacionalitāte?  (2018.gada 9.februāris)

Viņš ir slavens sportists, divkārtējais pasaules čempions. Savu karjeru viņš sāka 1991.gadā, bet par aiziešanu no lielā sporta paziņoja 2007.gadā. Viens no viņa lielākajiem sāncenšiem bija vācu sportists Mihaels Šūmahers. Tas ir Mika Hakinens. Kāda ir sportista tautība? (2018.gada 16.februārī)

17.gadsimta pirmajā pusē Vidzemē un Rīgā sāka saimniekot zviedri. Latvijas vēsturē šo laika posmu mēdz dēvēt par „labajiem zviedru laikiem”. Vidzemē tika atvērtas lauku skolas zemnieku bērniem. Pieauga lasītpratēju skaits. Mācītājs Ernsts Gliks pārtulkoja Bībeli latviešu valodā, sekmējot latviešu literārās valodas izkopšanu. Kurš no Zviedrijas monarhiem ir attēlots Rīgas Doma vitrāžās? Gustavs II Ādolfs, Kārlis XII vai Kristīne I Vāsa? (2018.gada 23.februārī)

 

Jautājumi 11.klasēm

Kura sala Ziemeļatlantijas okeānā vietējo valodā saucas Kalaallit Nunaat? (2018.gada 2.martā)

Grenlande jeb Kalaallit Nunaat grenlandiešu valodā nozīmē “Cilvēku zeme” un ir pati lielākā sala pasaulē. Ģeogrāfiski tā pieder Ziemeļamerikai, bet tā ir Dānijas pašpārvaldes teritorija. Vairāk nekā 85% no salas teritorijas klāj senais ledājs un nelielais iedzīvotāju skaits mitinās piekrastes rajonos.

Šis salas dēvē par Eiropas labāk glabāto noslēpumu un tās atrodas Atlantijas okeāna ziemeļaustrumu daļā. Salu nosaukums ķeltu valodā nozīmē „tālās salas”, bet dāņu valodā „aitu salas”. Arī latviešu valodā salu nosaukumā izmantoti 2 vārdi. Kas tās ir par salām? (2018.gada 9.martā)

Farēru jeb Fēru salas ir Dānijas karalistes sastāvdaļa ar autonomijas statusu. Tās ir 18 vulkāniskas izcelsmes klinšveida salas un saliņas, no kurām 16 ir apdzīvotas. Tuvākā sauszeme ir Šetlandes salas - 300 km attālumā, bet pa ūdens ceļu līdz Dānijas Karalistes galvaspilsētai Kopenhāgenai ir apmēram 1500 km. Farēru salās nav mežu un tikai 2% no teritorijas tiek izmantota kā aramzeme, bet 280 dienas gadā ir lietainas. Salās vispopulārākais sporta veids ir futbols un kopš 1988.gada Farēru salas ir pilntiesīgs Starptautiskās futbola federācijas (FIFA) biedrs.

Šīs salas ir Somijas autonomā province un atrodas Baltijas jūrā pie ieejas Botnijas līcī. Lai arī tehniski tās pieder Somijai, biežāk šeit var dzirdēt zviedru valodu. Kas tās ir par salām? (2018.gada 16.marta)

Ālandu salas ir 6500 salu arhipelāgs. Tām ir savs karogs, policija, parlaments, prezidents, pastmarkas un automašīnu numurzīmes. Mācības skolās notiek tikai zviedru valodā un paši salinieki vairāk jūtas Zviedrijai piederīgi, kaut atrodas Somijas sastāvā. Arī Ālandu salu karoga pamatkrāsas ir tieši tādas pašas kā Zviedrijas karogā, tikai dzeltenajam krustam vidū ir arī sarkans krusts.