Kāpēc bioekonomika ir pievilcīga Ziemeļvalstīs un Baltijas valstīs?

26. aprīlī Ziemeļu Ministru padomes birojs Latvijā sadarbībā ar Rīgas Tehniskās universitātes Vides aizsardzības un siltumu sistēmu institūta pētniekiem organizē starptautisku konferenci “Kāpēc bioekonomika ir pievilcīga Ziemeļvalstīs un Baltijas valstīs?” Konferencē piedalīsies gan pašmāju zinātnieki, gan eksperti no Ziemeļvalstīm.

Rīkojot šo konferenci Ziemeļvalstu Ministru padomes biroja Latvijā vadītājs Jans Vidbergs uzsver, ka bioekonomika atspoguļo cilvēka saimniecisko darbību, izmantojot atjaunojamos dabas resursus gudri un ilgtspējīgos veidos, un vairs nav nekāds jaunums. Tomēr tieši bioekonomika ir tā joma, kas piedāvā sistemātisku priekšstatu par visu ražošanas procesu, nodrošinot  visaptverošus principus dažādos sektoros un aptverot visus ražošanas posmus. Ziemeļu ministru padome (ZMP) sadarbībā ar Baltijas Jūras valstu padomi kopīgi īsteno horizontālo aktivitāšu programmu “Ilgtspējīga attīstība un bioekonomika”, kas ir daļa no Eiropas Savienības Baltijas jūras reģiona stratēģijas. Šajā partnerībā ZMP ir īpaša loma, darbojoties kā katalizatoram, koordinatoram un iniciatoram, lai paātrinātu Baltijas jūras reģiona pāreju uz ilgtspējīgu bioekonomiku. ZMP Latvijā ir gandarīts par iespēju sadarboties ar Rīgas Tehnisko universitāti, nodrošinot Ziemeļvalstu ekspertu piedalīšanos RTU īstenotajā bioekonomikas un biotehonomikas projektā. Mēs ceram arī uz turpmāku sadarbību un iespēju radīt jaunas savstarpējas Latvijas, Baltijas un Ziemeļvalstu sinerģijas bioekonomijas jomā.

Konferencē referēs vairāki pašmāju un ārzemju eksperti - profesore Dagnija Blumberga stāstīs par situāciju Baltijas valstīs, kurām ir plašs bioloģisko resursu klāsts, un kurus ir iespējams izmantot ilgtspējīgi, profesors Jukka Terēs referēs par bioekonomikas ietekmi Ziemeļvalstu tautsaimniecības attīstībā. Profesore Andra Blumberga, profesors Gatis Bažbauers un Bergenas Universitātes profesors Pols Davidsens stāstīs par sistēmdinamikas modeli un gūtajiem rezultātiem tā izmatošanā, piemēram, cik svarīgi ir no bērza tāss iegūt betulīnu, no ābolu serdes – tokoferolu, no citas koku mizas – tanīnu. 

Pēc konferences visi klātesošie aicināti piedalīties diskusijā. Konference notiks Rīgas Tehniskās universitātes enerģētikas un elektrotehnikas fakultātē Āzenes ielā 12/1 no plkst. 11:00 – 16:30. Konference ir bezmaksas un konference norisināsies gan angļu, gan latviešu valodā bez tulkojuma. Būs iespējams vērot arī  konferences tiešraidi

Reģistrēties konferencei

Konferences foto

Didzis Meļķis (Dienas Bizness): Lai zivs būtu jebkas cits