Starptautiska konference par Ziemeļvalstu un Baltijas valstu enerģētikas perspektīvām

Starptautiskā konference "Ziemeļvalstu un Baltijas valstu enerģētikas perspektīvas - klimata pārmaiņas, enerģētikas drošība un enerģētikas risinājumu eksportspēja” notiks Rīgā 2017.gada 19. aprīlī, bet nākamajā dienā, 20. aprīlī, B2B kontaktbirža kalpos kā platforma, lai enerģētikas tirgū attīstītu un virzītu uzņēmējdarbību Baltijas un Centrālāzijas valstīs.

Konferences mērķis ir nostiprināt kopīgu redzējumu jautājumos par Baltijas un Ziemeļvalstu energoapgādes drošību, kiberdrošību, tirgus pārvaldību, kā arī labāk izprast to, kā enerģiju, kas iegūta no atjaunojamiem energoresursiem, ietekmēs klimata pārmaiņu regulējuma ietvars. Konferences laikā tiks iezīmēts attīstības redzējums enerģētikas sadarbības jomā starp Baltijas un Ziemeļvalstu reģioniem, kā arī enerģijas eksportspējas risinājumi Centrālāzijas reģionā. Savukārt B2B kontaktbirža kalpos kā platforma, lai attīstītu un veidotu uzņēmējdarbības kontaktus Baltijas valstīs un Centrālāzijas valstīs.

Šī konference turpina Latvijas Prezidenta izveidotās Enerģētikas drošības komisijas iesākto, lai novērtētu Latvijas enerģētikas politikas aktualitātes un sniegtu ieteikumus tās uzlabošanai. Valsts prezidenta Enerģētikas drošības komisijas vadītājs Juris Ozoliņš uzsver: “Pēc dramatiskiem pārveidojumiem Eiropas enerģijas sistēmu struktūrās un īpašumu attiecībās ir pienākusi kārta tam, kādēļ tas viss tika darīts - jauno tehnoloģiju un zināšanu pielietošanai praksē. Ilgtspējīgas tehnoloģijas paceļ enerģijas patērētāju iespējas nebijušā līmeni. Planētas nākotne ir kopēja enerģijas ieguvēju un patērētāju atbildība.”

 Zīmīgi, ka šāda starptautiska mēroga konference notiek tieši Latvijā un Ministru prezidenta biedrs, ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens atzīst: “Baltijas un Ziemeļvalstu sadarbība enerģētikas jomā ir ļoti būtiska – tieši sadarbība elektrības tirgus jomā Baltijai no enerģijas salas ir ļāvusi kļūt par reģionu ar vienu no aktīvākajiem elektroenerģijas tirgiem visā Eiropā. Elektropārvades starpvalstu savienojumu attīstība starp Baltijas valstīm aptuveni trīs gadu laikā sekmējusi ievērojamu vairumtirdzniecības cenu kritumu, veicinot Baltijas valstu enerģijas izmaksu konkurētspēju, un arī nodrošinājusi jaunu tirgu Ziemeļvalstu enerģijas ražotājiem. Tomēr esmu pārliecināts, ka mūsu sadarbības potenciāls nebūt nav izsmelts – ņemot vērā ES vienotā enerģijas tirgus attīstību, Latvija kopā ar pārējām Baltijas valstīm ir apņēmības pilna kļūt par nozīmīgu enerģijas tranzīta koridoru Ziemeļvalstu piegādēm uz citām Eiropas valstīm. Nākotnē ceram izmantot elektroenerģijas tirgū gūto nozīmīgo pieredzi, veidojot vienotu, reģionālu Baltijas un Somijas dabasgāzes tirgu. Tāpat arī labi strādājošais Baltijas un Ziemeļvalstu elektroenerģijas vairumtirdzniecības tirgus, ar tam raksturīgo ļoti augsto atjaunojamo energoresursu īpatsvaru, var kalpot kā vērtīgs paraugs elektroenerģijas sistēmas un tirgus reformām citos pasaules reģionos.

Starptautisko konferenci "Ziemeļvalstu un Baltijas valstu enerģētikas perspektīvas - klimata pārmaiņas, enerģētikas drošība un enerģētikas risinājumu eksportspēja” organizē Ziemeļvalstu Ministru padomes birojs Latvijā sadarbībā ar Norvēģijas, Somijas un Zviedrijas vēstniecībām Latvijā un Norvēģijas Karalistes vēstnieks Latvijā Steinars Egils Hāgens par konferences organizēšanu saka: “Prezidējot Ziemeļvalstu Ministru padomē 2017. gadā, viena no Norvēģijas prioritātēm ir Ziemeļvalstu sadarbības veicināšana klimata, vides un enerģētikas jautājumos. Šīs ir savstarpējās interešu jomas reģionā. Un Norvēģija kā nozīmīgs enerģijas ražotājs ar lielu pieredzi un ekspertīzi enerģētikas jomā uzsver partnerības nozīmīgumu Ziemeļvalstu Ministru padomes un Baltijas valstu starpā. Norvēģijas vēstniecība Latvijā, izmantojot EEZ / Norvēģijas finanšu instrumentu, ir gandarīta atbalstīt šo konferenci, kuras mērķis ir apzināt enerģētikas drošības izaicinājumus un nostiprināt kopīgu Baltijas un Ziemeļvalstu redzējumu par reģionālajiem izaicinājumiem un sadarbību enerģētikas jomā.”  

Konferences programma (angļu valodā)

Kontaktbiržas programma (angļu valodā)

Kontaktbiržas programma (krievu valodā)

Kontaktbiržas dalībnieku saraksts (angļu valodā)

Lai iegūtu sīkāku informāciju, lūdzu, sazinieties ar Ziemeļvalstu Ministru padomes biroja Latvijā padomnieci Maiju Kāli, maija@norden.lv  / +371 26114496.