Ziemeļvalstis turpinās atbalstīt krievvalodīgo mediju attīstību Baltijas valstīs

Liela daļa krievvalodīgās sabiedrības Latvijā, Igaunijā un Lietuvā ikdienā patērē Krievijas masu mediju tirgū piedāvāto saturu. Ceturtdien, 20.aprīlī Tallinā, Ziemeļvalstu politiķi lēma par finansiālu atbalstu krievvalodīgo mediju attīstības programmai Baltijas valstīs. Kvalitatīva žurnālistika un mediju saturs krievu valodā ir priekšnosacījums demokrātiskai attīstībai Baltijas valstīs. 

Ziemeļvalstu Ministru padome laika posmā no 2014. līdz 2016.gadam realizēja programmu par dažādām ar medijiem saistītām jomām, kā mediju saturs, plašsaziņas līdzekļu lietotprasme un mediju kritiska izvērtēšana. Jaunā programma paredz konsolidēt krievvalodīgo mediju darbības Latvijā, Igaunijā un Lietuvā.

Ziemeļvalstu Ministru padomes ģenerālsekretārs Dāgfins Heibrotens atzīst: “Mediju sadarbības programmas pieredze apliecināja, ka mediji ir joma, kurā Ziemeļvalstu pieredze patiešām ir noderīga. Mēs uzskatām, ka jaunā sadarbības programma, to apstiprinās.”

Programma atbalstīs gan mediju ražošanas procesu, lai mazākumtautības iesaistītu  politiskajās un sociālajās debatēs, gan žurnālistu tālākizglītību uzsverot ētikas, ekonomikas un juridiskos jautājumos. Tiešs izstrādes un ražošanas atbalsts paredzēts krievvalodīgās televīzijas kanālam ETV + Igaunijā un radio programmu veidošanai Latvijas Radio. Tāpat paredzēts izstrādāt žurnālista tiesisko rokasgrāmatu, kas kalpotu kā praktisks instruments mediju likumdošanas jautājumos. Svarīga programmas daļa veltīta, lai vairotu žurnālistu, skolotāju un mediju lietotāju zināšanas un prasmes, kritiski izvērtējot mediju saturu un izcelsmi. 

Programma tiks īstenota no 2017. līdz 2018. gadam sadarbībā ar Ziemeļvalstu Ministru padomes birojiem Baltijas valstīs un vietējiem partneriem. Kopējais programmas budžets tiek lēsts aptuveni 654 tūkstošos Eiro (4,8 miljoni DKK), un apmēram 80% no minētās summas finansēs Ziemeļvalstu Ministru padome.