Ziemeļvalstu Padomes sesija notiks Stokholmā

No 29. līdz 31.oktobrim Zviedrijas galvaspilsētā Stokholmā uz gadskārtējo Ziemeļvalstu Padomes sesiju pulcēsies 87 Ziemeļvalstu parlamentārieši no Dānijas, Somijas, Islandes, Norvēģijas, Zviedrijas, Fēru salām, Grenlandes un Olandes, kā arī Ziemeļvalstu premjerministri, ministri un citi augsta ranga politiķi un ierēdņi.  

Ziemeļvalstu Padomes sesija ir parlamentārās sadarbības augstākā lēmējinstitūcija un lielākais politiskais notikums reģionā, kas apvieno politiķus no visām Ziemeļvalstīm.

Šī gada Sesijas darba kārtībā būs iekļauti jautājumi par klimata pārmaiņām, ilgtspējību un drošību. Kā vieslektors uzstāsies viens no Zviedrijas atzītākajiem klimata un meteoroloģijas zinātniekiem profesors Mihaels Tjernstrēms (Michael Tjernström), bet pēc lekcijas būs debates par klimata jautājumiem.

“Es mudinātu Ziemeļvalstu Padomes locekļus izmantot šo iespēju un patiešām izaicināt premjerministrus uz sarunu. Tikai reizi gadā Ziemeļvalstu Padomes locekļiem ir iespēja atklātās debatēs uzdot jautājumus kādam no Ziemeļvalstu premjerministriem” atzīst Hanss Valmarks, Ziemeļvalstu Padomes priekšsēdētājs 2019. gadā.

Viens no Sesijas darba kārtības jautājumiem būs par Ziemeļvalstu reģiona vērienīgo sabiedrības drošības stratēģiju, kurā ir iekļauti vairāki priekšlikumi par Ziemeļvalstu sadarbību šajā jomā. Vairāki darba kārtības jautājumi attieksies uz bēgļiem, migrāciju un integrāciju, tostarp divi priekšlikumi par Ziemeļvalstu sadarbību cīņā pret t.s. “goda aizstāvēšanas” tradīciju noziegumiem.

“Aizsardzības un drošības jautājumi kļūst arvien nozīmīgāki Ziemeļvalstu sadarbībā, un tas ir pamatoti. Ņemot vērā pašreizējos notikumus Tuvajos Austrumos un nestabilitāti starptautiskajā politikā, ir nopietni iemesli, kāpēc Ziemeļvalstu reģionā būtu jāsadarbojas tieši drošības jautājumos, ”saka Hanss Valmarks.

Otrdien, 29. oktobra vakarā Stokholmas koncertzālē, paredzēta Ziemeļu Padomes balvu literatūrā, bērnu literatūrā, mūzikā, kino mākslā, kā arī par sasniegumiem vides jomā pasniegšana. 

Katru gadu Sesijas aktualitātes atspoguļo mediji gan Ziemeļvalstīs gan citviet Eiropā. Šogad no Latvijas Ziemeļvalstu Padomes sesijā piedalīsies Marta Sondare no ziņu portāla Delfi un ziņos par svarīgākajiem tematiem, kā arī par Ziemeļvalstu un Baltijas valstu sadarbības perspektīvām.