ZIEMEĻVALSTU BIBLIOTĒKU NEDĒĻA ATKAL KLĀT!

No šā gada 13.-19.novembrim Ziemeļvalstīs un Baltijas valstīs norisināsies ikgadējā Ziemeļvalstu Bibliotēku nedēļa. Šī gada tēma ir „Elpu aizraujošie Ziemeļu stāsti”, īpašu uzmanību pievēršot detektīvžanra literatūrai.

Nedēļa iesāksies pirmdien, 13.novembrī ar Rītausmas stundas pasākumiem skolās un bērnu bibliotēkās, kad kopīgi lasīsim Gunillas Bergstrēmas (Zviedrija) un Ūles Lunda Kirkegora (Dānija) darbu fragmentus, bet pievakarē, Krēslas stundā, uzmanības centrā būs islandiešu rakstnieka Arnaldura Indridasona romāna fragments.

Šogad projektā ir iesaistījušās 350 bibliotēkas visos Latvijas novados. Par pasākumiem aicinām interesēties novadu centrālajās, kā arī pagastu bibliotēkās. Rīgā Krēslas stundas pasākumi notiks RCZB Svešvalodu literatūras bibliotēkā Kongresu namā, LNB Bērnu literatūras centrā un citur.

Baltijas valstīs Ziemeļvalstu Bibliotēku nedēļa notiek kopš 1998.gada – šogad jau devīto reizi, taču Ziemeļvalstīs šis literārais pasākums šogad atzīmē savu desmit gadu jubileju.

Katru gadu Ziemeļvalstu bibliotēku nedēļā piedalās arvien vairāk interesentu, kas liecina par pieaugošo interesi par pasākumu.
Pagājušajā gadā Ziemeļvalstu Bibliotēku nedēļa bija veltīta izcilās zviedru rakstnieces Selmas Lāgerlēvas daiļradei un viņas darba „Nilsa Holgersona brīnišķīgais ceļojums” nodaļai „Divas pilsētas”.

Ziemeļvalstu Bibliotēku nedēļu Latvijā rīko Ziemeļu Ministru padomes birojs Latvijā sadarbībā ar biedrību „Norden” un Latvijas Nacionālo bibliotēku.

 
LEKCIJU CIKLS "KULTŪRŠOKS" NOVEMBRĪ
 
United Intimacy sadarbībā ar Ziemeļu Ministru padomes biroju Latvijā aicina radošo organizāciju pārstāvjus – māksliniekus, kultūras menedžerus, kultūras studentus un citus interesentus – uz sarunām ar zinātniekiem!

5. LEKCIJAS TĒMA: "Gaisa arheoloģija Latvijā", lasa arheologs, pilskalnu un svētvietu pētnieks, vēstures zinātņu profesors Juris Urtāns. Lekcijas laikā uzzināsiet kas ir gaisa arheoloģija un ar ko nodarbojas gaisa arheologi Latvijā?

Vieta: Ziemeļu Ministru padomes birojā Latvijā, Marijas ielā 13/3 (Berga Bazārā)
Laiks: Otrdien, 14. novembrī plkst. 18.00

Pēc lekcijas - neformāla diskusija, kuras laikā klausītāji var uzdot jautājumus vai apstrīdēt lektora teikto. Ieeja bez maksas.
Klausīties gribētājiem iepriekš jāpiesakās pa e-pastu: elina@unitedintimacy.lv, tel. 26578940 (Elīna). Nākamā lekcija decembrī - sekojiet informācijai: www.unitedintimacy.lv.

 
IKGADĒJĀ ZIEMEĻU PADOMES SESIJA
 
No š.g. 29.oktobra līdz 2.novembrim Kopenhāgenā notiek ikgadējā Ziemeļu Padomes sesija. Ziemeļu Padomes sesija notiek katru gadu un ir nozīmīgākais pasākums, kurā tiek koordinēta Ziemeļvalstu sadarbība. Katras Sesijas laikā tiek ievēlēts nākamā gada Ziemeļu
Padomes prezidents, kā arī Padomes prezidija un dažādu komiteju biedri. 2007.gadā prezidentūru Ziemeļu Ministru padomē no Norvēģijas rotācijas kārtībā pārņems Somija, kas izstrādājusi gada programmu „Iespēju Ziemeļvalstis – tuvu Tev”. Īpaša nozīme programmā atvēlēta ciešākai Ziemeļvalstu sadarbībai tieši ar Baltijas valstīm.

Ziemeļu Padomes ikgadējo sesiju apmeklē vairāki simti parlamentāriešu no Ziemeļvalstīm, Baltijas valstīm, Krievijas, Polijas, Vācijas u.c., kā arī Ziemeļvalstu valdību ministri.

Kā jau ierasts Sesijas laikā svinīgā ceremonijā tiek pasniegtas šā gada literatūras, mūzikas un vides balvas izvēlētajiem laureātiem.
Sīkāka informācija: www.norden.org.

 
ZIEMEĻU PADOMES MŪZIKAS BALVA 2006 - NORVĒĢU KOMPONISTEI NATAŠAI BARETAI (NATASHA BARRETT)

Šogad Ziemeļu Padomes Mūzikas balvu saņems norvēģu komponiste Nataša Bareta (1972) par elektroakustiskās mūzikas sacerējumu „...fetter...” (važas). Kompozīcija ir pasūtījuma darbs, radīts 2002. gadā. Iedvesmu šai kompozīcijai Bareta smēlusies no fizikālajām  likumsakarībām, kas skaidro molekulu kustību noslēgtā telpā un to kā enerģijas pieplūdes rezultātā šīs kustības izmainās un paātrinās līdz ierobežotā telpa eksplodē.

Ziemeļu Padomes Mūzikas balva nav konkurss, tās ieguvēju nosaka Ziemeļu Mūzikas komiteja. Balva tiek piešķirta kopš 1965.gada un tika iedibināta ar mērķi pievērst uzmanību Ziemeļvalstu sasniegumiem mūzikas jomā un popularizēt Ziemeļvalstu komponistus un mūzikas izpildītājus. Ziemeļu Padomes Mūzikas balva 350.000 dāņu kronu (33 000 LVL) vērtībā tiek pasniegta katru gadu Ziemeļu Padomes sesijas laikā, un šogad tas notiks 1.novembrī Kopenhāgenā.

Ziemeļu Ministru padomes biroja Latvijā bibliotēka, Marijas ielā 13/3, Berga Bazārā, visiem mūzikas interesentiem piedāvā iespēju noklausīties komponistes Natašas Baretas skaņdarbu ”...fetter...” jebkurā jums izdevīgā laikā. Lai tuvāk iepazītu Ziemeļvalstu mūziku, bibliotēkas kolekcijā atrodami vairāk kā 500 dažādi mūzikas CD. Šobrīd jaunākā mūzikas kolekcija ir Ziemeļvalstu populārās mūzikas kolekcija un Ziemeļvalstu eksperimentālās mūzikas kolekcija.

Papildus informācija: Ieva Hermansone, ieva@norden.lv, 7820088.

 
ZIEMEĻU PADOMES KINO BALVA PIEŠĶIRTA ZVIEDRU FILMAI "ZOZO"

Šī gada Ziemeļu Padomes kino balva 350.000 dāņu kronu apmērā (aptuveni 33 000 LVL), piešķirta zviedru filmas „Zozo” veidotājiem – režisoram un manuskripta autoram Josefam Faresam (Josef Fares) un filmas producentei Annai Antonijai (Anna Anthony). 

Libānā dzimušā zviedru režisora Josefa Fares (1977) filma „Zozo” ir līdz šim viņa personiskākais darbs. Filmas pamatā ir emigrantu bērna skolas laika atmiņas par kara plosīto Libānu un pārdzīvojumi sastopoties ar jaunu, nepazīstamu kultūru. 

Desmit gadu vecumā Josefs Fares no Libānas kopā ar ģimeni pārcēlās uz dzīvi Zviedrijā. Divdesmit viena gada vecumā viņš kļuva par jaunāko studentu, kas jelkad uzņemts Zviedrijas Teātra institūta Filmu režijas programmā, jo jau tolaik viņš bija uzņēmis vairākas īsfilmas. Studiju laikā režisors uzņēmis pilnmetrāžas debijas filmu -komēdiju „Jalla! Jalla!” (2000) un komēdiju „Kopps” (2003).

Visas režisora Josefa Fares filmas Latvijas skatītājam ir bijusi iespēja noskatīties kinoforuma "Arsenāls" un Ziemeļvalstu filmu dienu ietvaros. 

Ziemeļu Ministru padomes biroja Latvijā bibliotēka, Marijas ielā 13/3, Berga Bazārā, visiem kino interesentiem piedāvā iespēju noskatīties režisora Josefa Fares filmas „Jalla! Jalla!” (2000), „Kopps” (2003) un „Zozo” (2006) jebkurā jums izdevīgā laikā. Papildus informācija: Ieva Hermansone, ieva@norden.lv, 7820088.    
 
Ziemeļu Padomes kino balvas pasniegšanas ceremonija notiks Kopenhāgenā, 1.novembrī, Ziemeļu Padomes sesijas ietvaros. Informāciju par Ziemeļu Padomes ikgadējo sesiju lasiet šeit: http://www.norden.org/session2006/uk/index.asp.  

JAUNAS ZIEMEĻU MINISTRU PADOMES GRANTU PROGRAMMAS NVO ATBALSTAM BALTIJAS JŪRAS REĢIONĀ - 1./15.novembris!

Šā gada 6.oktobrī Rīgā, Ziemeļu Ministru padomes ģenerālsekretārs Pērs Unkels prezentēja jaunu, vērienīgu grantu programmu NVO atbalstam Baltijas jūras reģionā, kas domāta nevalstiskajām organizācijām (NVO) pilsoniskās sabiedrības attīstības veicināšanai un ciešākai NVO pārrobežu sadarbībai. 

Ziemeļu Ministru padome iecerējusi NVO atbalsta programmas darbību visās trīs Baltijas valstīs, Ziemeļrietumu Krievijā un Kaļiņingradā, Baltkrievijā un Polijā, kā arī Ziemeļvalstīs. Programmas kopējais gada budžets ir 5 miljoni dāņu kronu, kas ir aptuveni 471 500 latu. Viena projekta finansējums iespējams no 100-500 tūkstošiem dāņu kronu viena gada laikā.

Projektus var iesniegt nevalstiskās organizācijas un bezpeļņas sabiedriskās organizācijas, kuras nepieder un netiek kontrolētas no valsts, pašvaldību iestāžu vai privātu uzņēmumu puses, un kuras pēc savas būtības ir ar atklātu un demokrātisku struktūru.

Citi jaunumi

Seko mūsu aktualitātēm