Ceturtdien, 10. decembrī pl. 18:00 Ziemeļu Ministru padomes birojā notiks šī gada lekciju cikla Kultūršoks noslēdzošā lekcija.

Šoreiz Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūta vadošais pētnieks Jānis Bērziņš stāstīs par šobrīd aktuālo notikumu zinātnes jomā – Lielo hadronu paātrinātāju (Large hadron collider) un mikropasaules uzbūves pētniecību.  

BBC informē, ka ar šīs ierīces palīdzību zinātnieki cer paplašināt cilvēces zināšanas par to, kas noticis pirmajos brīžos pēc Lielā sprādziena, un veiksmes gadījumā rast atbildes uz dažiem no fizikas pamatjautājumiem, kas attiecas, piemēram, uz masas dabu vai citu dimensiju esamību, savukārt eksperimenta pretinieki raizējas par to, ka izmēģinājuma gaitā varētu atbrīvoties tik daudz enerģijas, ka rastos nekontrolējams melnais caurums, kas aprītu visu Zemi...  

 

Lektors J. Bērziņš sniegs ieskatu mikropasaules uzbūvē, kā arī pastāstīs par pētījumiem, kurus paredzēts veikt Lielā hadronu paātrinātājā. Tas ir visspēcīgākais daļiņu paātrinātājs, kādu jebkad ir radījuši cilvēki (Eiropas kodolpētījumu centra CERN vadībā). Lielais hadronu paātrinātājs izmaksājis 10 miljardus Šveices franku (4,66 miljardus latu) un ir uzbūvēts pazemē zem Šveices un Francijas robežas. Tā izveide ilgusi gandrīz divdesmit gadus.    

 

Ieeja lekcijā ir bez maksas, tomēr klausīties gribētājiem iepriekš jāpiesakās pa epastu zane@unitedintimacy.lv, jo vietu skaits ir ierobežots. 

Lekciju ciklu Kultūršoks rīko teātris UNITED INTIMACY/ biedrība TARBA sadarbībā ar Ziemeļu Ministru padomes biroju Latvijā. Atbalsta - Valsts Kultūrkapitāla fonds.

Informāciju par nākamajām lekcijām meklējiet mājas lapā: www.unitedintimacy.lv

Citi jaunumi

Seko mūsu aktualitātēm