2006.gadā Ziemeļu Ministru padomes birojs Latvijā svin 15 gadu pastāvēšanas jubileju. Par godu jubilejai birojs aprīļa sākumā rīko konferenci. Kā gan aizsākās Ziemeļvalstu sadarbība ar Baltijas valstīm? Par to stāsta ZMP biroja Latvijā direktore Hanne Petersena Refslunda: “1990.gada janvārī Ziemeļu Ministru padome nolēma uzņemties iniciatīvu ar domu veicināt attīstību Baltijas teritorijā. Tā bija pirmā reize, kad ZMP izlēma rīkoties ārpus savas iekšējās Ziemeļvalstu sadarbības robežām. Mērķis bija skaidrs: politisks atbalsts Baltijas Republikām un to cīņai par brīvību.

Pēc sarunām Maskavā Padomju varas iestādes akceptēja to, ka Baltijā - trijās Padomju Republikās tiek nodibināti Ziemeļvalstu biroji kā informācijas un kultūras centri. Ziemeļvalstu Informācijas biroja Rīgā oficiālā atklāšana notika 1991.gada 1.aprīlī. Šis birojs bija viens no pirmajiem ārvalstu birojiem tolaik Latvijā.

Situācija Latvijā ir mainījusies, un pēdējie 15 gadi ir parādījuši, ka šobrīd ir pienācis laiks citādai sadarbībai. Arī Latvijas, Lietuvas un Igaunijas iestāšanās Eiropas Savienībā 2004.gadā iezīmēja jaunus laikus savstarpējai valstu sadarbībai. Turpmāk uz palīdzību balstīto sadarbību, kāda tā bija vairāk kā desmit gadus no Ziemeļvalstu puses, nomainīs sadarbība, kas balstīta uz līdzvērtības un abpusēja izdevīguma principiem institūciju starpā.

ZMP birojs Latvijā šobrīd ne tuvu nav „tikai informācijas birojs” – tā loma ir būtiski mainījusies, tāpat kā galvenās sadarbības jomas. Pašreizējo Ziemeļvalstu un Baltijas valstu sadarbību nosaka jaunas sadarbības vadlīnijas, kurās ZMP pauž savu vēlmi sadarboties, norādot prioritārās jomas.  

Citi jaunumi

Seko mūsu aktualitātēm