ANO Kopenhāgenas klimata konference jeb COP15, kas norisinās no 7. līdz 18. decembrim, tiek dēvēta par vienu no vissvarīgākajām sanāksmēm cilvēces vēsturē. Lielas cerības tiek liktas uz pasaules valstu vadītājiem un viņu spēju vienoties par globālās sasilšanas apturēšanu.

Ziemeļvalstu reģions ir paudis vienotu un stingru nostāju attiecībā uz klimata jautājumiem, kaut arī konferences pārrunu procesā valstis piedalīsies dažādos blokos (Dānija, Somija un Zviedrija ES sastāvā, Norvēģija un Īslande ārpus ES).  

Par Ziemeļvalstu sadarbības redzamību ANO Konferences laikā rūpēsies Ziemeļu Ministru padome, kas ir Ziemeļvalstu starpvaldību sadarbības organizācija:

- Ziemeļu Ministru padome finansē Ziemeļu COP15 Klimata ekspertu grupu, kurā ietilpst pārstāvji no visa Ziemeļvalstu reģiona.

- Pašā COP15 norises vietā, Bella Centrā, kopīgā izstāžu stendā uzstāsies Ziemeļu Ministru padome un citas Ziemeļvalstu organizācijas. Ar filmām, dažāda veida prezentācijām un citiem palīglīdzekļiem ik dienu tiks aktualizēta kāda no klimata tēmām (piemēram, Arktikas reģions, klimata pētniecība, finansējums, zaļā enerģija, bioloģiskā daudzveidība u.c.).

- Ziemeļu Ministru padome piedalās kā finansētājs un kā dalībnieks Arktikai veltītajā izstādē Arctic Venue Ziemeļatlantijas Izstāžu namā (Nordatlantens Brygge). Kā daļa no informatīvā projekta, kura galvenā tēma ir Arktikas pētījumi, vienu no izstāžu kompleksa ēkām klās iespaidīga ledāja instalācija, simbolizējot notiekošās klimata pārmaiņas.

- Ziemeļvalstu klimata sadarbība būs redzama arī klimata izstādē “Kopenhāgenas Klimata apmaiņa 2009” (Copenhagen Climate Exchange 2009).

- Laikmetīgās mākslas izstādē Rethink – Contemporary Art & Climate Change Ziemeļvalstu sadarbību pārstāv Ziemeļvalstu Kultūras punkts. 

- Ziemeļu Ministru padomes balva REClimate jauniešu īsfilmu konkursā tika piešķirta Fēru salu pārstāvjiem par darbu ar nosaukumu “Nasta” (Burden). Žūrijas raksturojumā filmai piemīt "skaists vizuāls izpildījums savienojumā ar spēcīgu vēstījumu un dziļu izpratni. Vizuāli filma iedzīvina stāstu, kas ir pārlaicīgs un kura iespaids jūtams vēl ilgi pēc tā noskatīšanās. Filma parāda, ka klimata pārmaiņas ir mūsu pašu un mūsu senču izraisītas un ka to uzlikto nastu pārmantos arī nākamās paaudzes, ja mēs nerīkosimies tagad un tūlīt."

Filmu "Nasta" var noskatīties šeit.


Citi jaunumi

Seko mūsu aktualitātēm