Ziemeļvalstu un Baltijas valstu kultūras ministri ir nolēmuši pagarināt Ziemeļvalstu un Baltijas valstu mobilitātes programmu “Kultūra” laika posmā no 2021. līdz 2023. gadam. Programma piedāvā trīs moduļus - profesionālu mākslinieku un kultūras darbinieku mobilitāti visās mākslas nozarēs, ilgtermiņa un īstermiņa sadarbības tīklu izveidi un mākslinieku rezidences. Programmas mērķis ir izveidot pamatu inovatīvai, dinamiskai Ziemeļvalstu un Baltijas valstu mākslas un kultūras dzīvei. 

Ziemeļvalstu un Baltijas valstu sadarbība kultūras jomā pastāv jau vairāk nekā desmit gadus. Pirms lēmuma paziņošanas, Baltijas valstu kultūras ministri norādīja, ka programma joprojām sniedz ievērojamus ieguvumus, palīdzot profesionāliem kultūras darbiniekiem izveidot kontaktus ar Ziemeļvalstu kolēģiem, ļauj attīstīt partnerības, dalīties pieredzē un īstenot dažādus kultūras projektus.

Pēdējā desmitgadē Ziemeļvalstu un Baltijas valstu sadarbība ir paplašinājusies un padziļinajusies gan institucionālā gan individuālā līmenī. Kultūras nozarei tajā ir bijusi nozīmīga loma. Pieredzes apmaiņa un partnerība kultūras jomā neapšaubāmi ir labākais veids, kā tuvināt mūsu valstis, tāpēc esam ārkārtīgi priecīgi, ka mobilitātes programma ir pagarināta,” atzīst Ziemeļvalstu Ministru padomes biroja Latvijā direktors Stēfans Ēriksons.

Ziemeļvalstu un Baltijas valstu mobilitātes programmas kopējais budžets 2020. gadā ir aptuveni 1,8 miljoni eiro. Programmu administrē Ziemeļvalstu Kultūras punkts Somijā (Nordic Culture Point).

"Šī ir viena no vissvarīgākajām atbalsta formām, ko piedāvā Ziemeļvalstu Ministru padome, jo tā ir paredzēta profesionāliem kultūras praktiķiem un tā stiprina un veicina kontaktus starp Ziemeļvalstīm un Baltijas valstīm," saka Ula Kellgrens (Ola Kellgren), Ziemeļvalstu Kultūras punkta vadītājs.

Savukārt mobilitātes programmas ekspertu grupas priekšsēdētāja Helle Tēde Johansena (Helle Thede Johansen) norāda, ka mobilitātes programmas ietekme ir krietni plašāka un tā nav attiecināma tikai uz finansiālā atbalsta saņēmējiem. Tā ļauj grenlandiešiem gūt ieskatu lietuviešu tautas mūzikā, Fēru salu autoriem piedalīties literatūras seminārā par salu literatūru Ālandu salās un dažādu vizuālo mākslas žanru māksliniekiem no dažādām Ziemeļvalstīm un Baltijas valstīm kopīgi strādāt pie savu darbu veidošanas un izstādes Islandē.

Māksla un kultūra ir līme, kas saista Ziemeļvalstis un Baltijas valstis, palīdzot mums sasniegt izvirzīto mērķi - kļūt par ilgtspējīgāko un integrētāko reģionu pasaulē. Koronavīrusa pandēmija pēdējos mēnešos ir būtiski ierobežojusi mākslas un kultūras sfērā strādājošo attīstības iespējas, atstājot milzīgu ietekmi uz viņu finansēm. Pateicoties tieši Ziemeļvalstu un Baltijas valstu mobilitātes programmai “Kultūra”, mūsdienu mākslinieki var veidot Ziemeļvalstu reģiona nākotnes vēsturi,” norāda Helle Tēde Johansena.

Šogad vēl ir iespēja pieteikties īstermiņa sadarbības tīklu atbalstam (pieteikšanās atvērta līdz 9. oktobrim) un mobilitātes atbalstam (pieteikšanās atvērta līdz 19. oktobrim).

 

Citi jaunumi

Seko mūsu aktualitātēm