Lugu “Aizvainotie. Baltkrievija” sarakstījis pazīstamais baltkrievu dramaturgs un Baltkrievijas Koordinācijas padomes loceklis Andrejs Kureičiks. Tā stāsta par Baltkrievijas revolūcijas pirmo mēnesi pēc 26 gadu ilgas diktatūras, par kāpumiem un kritumiem neizbēgamās demokratizācijas priekšvakarā. Visi lugas varoņi ir reāli prototipi, dažos var atpazīt bijušos un esošos valsts vadītājus, citos – neticami drosmīgus baltkrievus, kuri izgājuši kaujā ar totalitāro mašīnu, liekot uz spēles savu dzīvību un brīvību, pakļaujot briesmām savus tuviniekus. Lugas varoņi atspoguļo atmodinātās Baltkrievijas sabiedrības viedokļus. Autors cenšas saprast, kā Baltkrievijas revolūcija atšķiras no 1968.gada Prāgas revolūcijas, 1991.gada Krievijas un 2014.gada Ukrainas revolūcijas. Viņš stāsta par traģisko vardarbības un represiju eskalāciju, ko varas iestādes izmantoja, lai apspiestu brīvību alkstošos baltkrievus, un kā solidaritāte, patiesība un ticība cilvēciskajām vērtībām, neizbēgami ved uz uzvaru pār ļauno.

Solidarizējoties ar Baltkrievijas tautu un atbalstot savus teātra kolēģus Baltkrievijā, arī Daugavpils teātris piedāvā Andreja Kureičika lugas "Aizvainotie. Baltkrievija" lasījumu. Šīs lugas lasījumi un iestudējumi tapuši jau vairāk kā 50 pasaules teātros un kļuvuši par atbalstu baltkrievu tautas centieniem ceļā uz demokrātiskas valsts izveidi.  

Lugas lasījumu Daugavpils teātrī rosināja Ziemeļvalstu Ministru padomes biroja Latvijā direktors Stēfans Ēriksons. Viņš no 2008.  līdz 2012. gadm bija Zviedrijas vēstnieks Baltkrievijā, bet pirms tam vadījis Baltkrievijas nodaļu Zviedrijas vēstniecībā Maskavā. Ēriksons atzīst, ka ideja par šīs lugas lasījumu Daugavpils teātrī viņam radusies pēc tam, kad to uzveda Zviedrijas Karaliskais teātris Stokholmā. Stēfans Ēriksons uzskata, ka lugas lasījumi ir ļoti nozīmīgi: “Nevienam nav absolūta patiesība. Bet man šķiet, ka Kureičika skatījums uz šī laika notikumiem ir ļoti nozīmīgs. Viņš runā ļoti daudzu Baltkrievijas cilvēku vārdā, kuri šobrīd atrodas ārkārtīgi sarežģītā situācijā.”

Lugas lasījumu atbalsta Ziemeļvalstu Ministru padomes birojs Latvijā, Zviedrijas vēstniecība Latvijā un portāls CHAYKA.lv

Citi jaunumi

Seko mūsu aktualitātēm