Baltijas jūras festivāls šogad notiks no 22. līdz 30. augustam, Stokholmā, Oslo, Kopenhāgenā, Gdaņskā, Helsinkos, Viļņā un Rīgā. Festivāla tēma būs iecietība, sadarbība un reģiona ilgtspējīga attīstība, tāpēc festivāla programmā, līdzās augstvērtīgas mūzikas koncertiem, tiks organizētas arī sarunas par ilgtspējību. Festivāla sarunas un koncertus varēs vērot klātienē, bet izmantojot digitālās tehnoloģijas, arī tiešraidēs.  

Festivāls tiks atklāts sestdien, 22. augustā Oslo, kur sarunā, par Jozefa Haidna skaņdarbu «Pestītāja septiņi pēdējie vārdi pie krusta» kopā ar Stenhammaras kvartetu, aicināti piedalīties pārstāvji no septiņām konfesijuām. 23. augustā Stokholmas Lielajā sinagogā notiks operas «Brundibāra» izrāde kopā ar Ādolfa Fredrika baznīcas jauniešu kori un kori «Treble». Operu 1938. gadā sarakstīja Hans Krāsa un tā tika izpildīta Terezienštates koncentrācijas nometnē Prāgas ziemeļos no 1943. līdz 1944. gadam. Zviedrijas radio kora izpildījumā būs klausāmi arī Jākoba ​​Muhrada un Breta Dīna darbi.

23.augusta vakarā Zviedrijas Radio simfoniskais orķestris galvenā viesdiriģenta Klausa Mekela vadībā atskaņos Rāvela, Mocarta un Sibeliusa mūziku. Šogad festivāla pasākumi notiks arī Zviedrijas Radio galvenajā mītnē - Radiohuset, kur 2. studijā, un no trešdienas līdz piektdienai tiks demonstrēti koncertu ieraksti (Concert Cinema), īpaši izceļot Baltijas valstu mūziku.

Trešdien, 26. augustā, Karinas Renkvistes skaņdarbs «Klusā Zeme» (Silent Earth) piedzīvos pirmatskaņojumu Zviedrijas Radio simfoniskā orķestra un Zviedrijas Radio kora izpildījumā Dimas Slobodeņuka vadībā, bet pēc pārtraukuma dzirdēsim Modesta Mussorgska tēlojumus.

Ceturtdien, 27. augustā, klarnetists Martins Frost un Zviedrijas kamerorķestris izpildīs Mocarta 38. simfoniju D-durā un Mocarta klarnetes koncertu, bet Nomadu deju pirmatskaņojumu izpildīs Martins un Gorans Frosti.

Piektdien, 28. augustā, tiks demonstrēta Čārlija Čaplina filma «Imigrants», bet dzīvo mūziku kino seansa laikā nodrošinās Zviedrijas Radio koris. Tāpat šājā dienā Zviedrijas pirmizrādi piedzīvos Svena Dāvida Sandstrēma «Tumsas un mīlestības» soneti.

Sestdien, 29. augustā, tiks atskaņots Edvarda Grīga «Pērs Gints», kurā piedalīsies Zviedrijas Radio simfoniskais orķestris un kamerkoris «Mikaeli» diriģenta Nēme Jervi vadībā. Pēra lomu izpildīs baritons Loa Falkmans, Solveigas lomu – soprāns Johanna Valrota un Anitras lomu - Rebeka Valrota. Festivāla noslēgumā, svētdien 30. augustā, ar lielisku Somijas Nacionālās operas orķestra viesizrādi Esa-Pekka Salonena vadībā baudīsim Riharda Vāgnera tetraloģijas «Nībelungu gredzens» divas daļas — «Zīgfrīdu» un «Valkīru» ar soprānu Mīnas-Līsas Vērelo Zīglindes lomā un tenoru Norbertu Ernstu Zīgmunda lomā, kā arī daudzu citu solistu piedalīšanos. 

Šī gada festivāla tēma ir iecietība, sadarbība un atbildība par ilgtspējīgu reģionu. Tas būs uzmanības centrā arī diskusijās uz skatuves, kas notiks pirms katra koncerta festivāla laikā.

- Mēs esam priecīgi par iespēju uzņemt divas jaunas pilsētas šī gada festivālā - Gdaņsku un Oslo. Sarunas šogad notiks par to, kas mums ir kopīgs un mūzika tiek izmantota kā tramplīns. Mēs runāsim par iecietību, sadarbību un mūsu kopīgo atbildību par nākotni, saka Kajsa Hallhagen, Baltijas jūras festivāla projektu vadītāja.

Diskusijās piedalīsies mākslinieki, politiķi un politikas veidotāji no festivālā iesaistītajām pilsētām: Helsinkiem, Gdaņskas, Rīgas, Viļņas, Kopenhāgenas, Oslo un Stokholmas. Diskusijas tiks straumētas tiešraidē vietnē balticseafestival.com, kā arī tiks demonstrētas uz lielajiem ekrāniem gan Bervalda zālē, gan festivāla dalībpilsētās.  

Diskusijas atklās Oslo Voksenosenas kultūras centrā, bet festivāla pēdējā dienā noslēdzošā diskusija notiks Latvijas Nacionālajā bibliotēkā Rīgā, kur komponists Raimonds Tiguls un rakstniece Nora Ikstena sarunā ar Ēriku Bliksu diskutēs, kā jūru varam saglabāt nākamajām paaudzēm. Raimonds Tiguls un Nora Ikstena ir autori oratorijai "Jūras grāmata", kuras pamatā ir Latvijas vēsture. Skaņdarba daļa “Bēgļu jūra” attiecas uz desmitiem tūkstošu bēgļu, kuri Otrā pasaules kara laikā pāri Baltijas jūrai bēga uz Zviedriju. Zīmīgi ir tas, ka mākslinieku radošā sadarbība sākās Gotlandes salā, kur viņi satikās, rezidējot Baltijas Rakstnieku un tulkotāju centrā Visbijā. Oratorija "Jūras grāmata" pirmo reizi tika atskaņota Ventspilī 2019. gadā, bet koncerta ieraksts tiks demonstrēts bezmaksas seansā Zviedrijas Radio 2.studijā, piektdien, 28. augustā plkst.12:00. 

 

Citi jaunumi

Seko mūsu aktualitātēm