Grestes balva tiek pasniegta par drosmīgiem un novatoriskiem sasniegumiem, kas paplašina un aizsargā izteiksmes brīvību. Balvas nominantus izvirza Baltijas valstu žurnālistu un cilvēktiesību organizāciju pārstāvji sadarbībā ar vārda brīvības organizāciju Article 19. Balva tiek piešķirta vienam uzvarētājam katrā no trim valstīm.

Saskaņā ar balvas organizatoru viedokli 2018.gadā centrs Re:Baltica ir kļuvis par spēcīgāko pētnieciskās žurnālistikas avotu Baltijā.

Balvai tika nominēta arī žurnāliste Vita Anstrate, kura Latvijas Radio veidoja raidījumu sēriju Sistēmas bērni, tajā apskatot apstākļus bērnu aprūpes institūcijās. Īpaša atzinība izteikta portāla rus.delfi.lv žurnālistēm Olgai Petrovai un Diānai Čurkovai par projektu Kletka (Būris), kurā izstāstīti cietumos ieslodzīto māšu stāsti. Balvas piešķirtas arī vairākiem Igaunijas un Lietuvas žurnālistiem un žurnālistikas projektiem.

Pēteris Greste uzsvēra, ka balvu saņēmušie tiek vērtēti ne tikai kā spēcīgas žurnālistikas piemēri un vārda brīvības aizstāvji, bet arī kā cilvēki, kas labi pārzina savu darbu un ir spējuši vairot sabiedrības uzticību fundamentālām idejām. "Tie ir cilvēki, kuri iestājas ne tikai par labu žurnālistiku, bet arī spēcīgu demokrātiju," teica Greste.

"Šie cilvēki ir drosmīgi. Kad žurnālisti veic savu darbu, tie kļūst par akmentiņiem politiķu kurpēs. Viņi ir kairinātāji un provokatori, nereti izraisot varas turētāju dusmas. Tas rada spiedienu un iebiedēšanu. Spēja tam pretoties un strādāt, neskatoties uz to, pieprasa drosmi," vērtēja Greste.

Pētera Grestes vārda brīvības balvu atbalsta Rīgas Ekonomikas augstskolā mediju studiju centrs, Zviedrijas vēstniecība Latvijā, Zviedrijas vēstniecība Igaunijā, Austrālijas vēstniecība Zviedrijā, Somijas vēstniecība Latvijā, Ziemeļvalstu Ministru padomes birojs Latvijā, UNESCO, kā arī Annas-Marijas un Gustava Andera fonds. 

Citi jaunumi

Seko mūsu aktualitātēm