Šogad Ziemeļvalstu literatūras nedēļa norisināsies no 9. līdz 15. novembrim un šī gada tēma ir “Ziemeļvalstis un pasaule”. 2020. gads ir sarežģīts gads – drastiskas klimata pārmaiņas un neprognozējamā COVID-19 pandēmija ir aktuālākās tēmas. Šie notikumi ikvienam no mums liek aizdomāties par to, ko nozīmē būt pasaules pilsonim. Kāda ir mūsu pilsoniskā atbildība un kas mūs vieno un šķir vienu no otra?

Ziemeļvalstu literatūras nedēļas mērķis ir piepildīt Ziemeļvalstu un Baltijas valstu skolas un bibliotēkas ar lasījumiem un izstādēm, rosināt sarunas par literatūras nozīmi mūsu kultūrā. Kaut arī atrodamies dažādās pasaules vietās, Ziemeļvalstu literatūras nedēļā ikviens ir aicināts piedalīties kopīgā notikumā un būt lasīšanas kopienas daļa.

9.novembris ir lielā priekšā lasīšanās diena, kad jauni un veci Ziemeļvalstīs un Baltijas valstīs pulcēsies skolās un bibliotēkas lai klausītos kopīgos izvēlēto tekstu lasījumos. “Rītausma” ir lasīšanas stunda bērniem un jauniešiem, kas tiek organizēta dienas pirmajā pusē, bet “Krēslas stunda” – pieaugušo  lasīšanas stunda, kas notiek vakarā. Aicinām reģistrēt savu skolu, bibliotēku vai interešu izglītības iestādi Ziemeļvalstu literatūras nedēļai un piedalīties kopīgajos lasījums: https://www.nordisklitteratur.org/lv/pieteikties/

Kopīgajos lasījumos šogad izvēlētas 3 grāmatas, kurās tiek uzdoti svarīgi jautājumi par dzīvi un nāvi, privilēģijām, tiesībām un pienākumiem. Tās atspoguļo cilvēku īpašības, kas mūs gan vieno, gan šķir, tādejādi padarot mūs par indivīdiem. Visas šogad izvēlētās izlasītās grāmatas ir ieguvušas Ziemeļvalstu Padomes literatūras balvu.

Bērni lasīs skaitāmo un skatāmo grāmatu "Visi skaitās", kuru gan uzrakstījusi, gan ilustrējusi norvēģu autore Kristina Rošifte. Oktobra beigās grāmatu latviešu valodā izdos apgāds “Liels un mazs”. Grāmata 2019. gadā ieguva Ziemeļvalstu Padomes bērnu un jaunatnes literatūras balvu. Pusaudži lasīs zviedru rakstnieka Jākoba Vegēliusa aizraujošā romāna "Kapteiņa pērtiķis" fragmentus. Stāsta darbība notiek sākot ar ostu Lisabonā, pāri okeāniem, līdz greznajam un krāšņajam Indijas maharadžas galmam no aizgājušiem laikiem. Par šo grāmatu Jākobs Vegēliuss 2015.gadā saņema Ziemeļvalstu Padomes bērnu un jaunatnes literatūras balvu. Pieaugušie lasīs islandiešu rakstnieces Oidiras Avas Olafsdotiras sociāli reālistiska romāna ar satīras elementiem "Viesnīca Klusums" fragmentus. Rakstniece par šo romānu Ziemeļvalstu Padomes balvu literatūrā saņēma 2018.gadā.

"Septiņi miljardi astoņsimt miljoni cilvēku uz vienas planētas. Ikvienam no viņiem ir pašam savs, unikāls dzīvesstāsts. Visi skaitās. Viens no viņiem esi tu!"

Vairāk informācijas: https://www.nordisklitteratur.org/lv

Citi jaunumi

Seko mūsu aktualitātēm