No 7. - 10. decembrim pirmo reizi norisināsies Ziemeļvalstu dienas Liepājā. Vairāku dienu garumā liepājniekiem būs iespēja piedalīties semināros un diskusijās, klausīties priekšlasījumus, vērot izstādes, skatīties kino un klausīties muzikālus priekšnesumus.

Ziemeļvalstu dienas Liepājā organizē Ziemeļvalstu vēstniecības Latvijā un Ziemeļvalstu Ministru padomes birojs Latvijā, lai stiprinātu reģionālo sadarbību, veidotu regulāru un koordinētu dialogu un rastu iespēju dalīties ar Ziemeļvalstu labās prakses piemēriem.

Ziemeļvalstu dienas Liepājā piedāvās plašu programmu dažādām mērķauditorijām un vecuma grupām.

Ziemeļvalstu dienas Liepājā sāksies 7.decembrī, kad Dānijas vēstnieks Hanss Brasks, Norvēģijas vēstnieks Steinars Ēgils Hāgens, Somijas vēstnieks Olli Kantanens, Zviedrijas vēstniece Annika Jagander un Ziemeļvalstu Ministru padomes biroja Latvijā direktors Stēfans Ēriksons tiksies ar Liepājas pilsētas mēru Uldi Sesku un Liepājas pilsētas Domes pārstāvjiem, lai runātu par savstarpējo kontaktu pilnveidošanu un reģionālās sadarbības veicināšanu. Pēc tikšanās ar Domes pārstāvjiem notiks preses konference.

Informatīvais seminārs par Ziemeļvalstu-Baltijas valstu mobilitātes programmām notiks 8.decembrī plkst.09:30 Liepājas Universitātē, Lielā iela 14. Šis seminārs domāts visplašākajam interesentu lokam, lai uzzinātu par finansiālo atbalstu, ko sniedz dažādas Ziemeļvalstu un Baltijas valstu mobilitātes programmas. Programma „Kultūra” atbalsta mākslinieku rezidences, ilgtermiņa un īstermiņa sadarbības tīklu izveidi, profesionālu mākslinieku un kultūras darbinieku mobilitāti visās mākslas nozarēs. Programma “Valsts administrācija” atbalsta ierēdņu un amatpersonu pieredzes apmaiņu veiksmīgu risinājumu aizgūšanai un sadarbības tīklu veidošanai. Ziemeļvalstu un Baltijas valstu NVO programmu mērķis ir sadarbības veicināšana starp Ziemeļvalstu un Baltijas valstu nevalstiskām organizācijām, savukārt programma “Nordplus” atbalsta izglītības projektus, kas veicina zināšanu ieguvi, apmaiņu un sadarbības tīklu veidošanu.

Dažādu uzņēmējdarbības nozaru pārstāvjiem Ziemeļvalstu dienu ietvaros būs iespēja piedalīties vairākos pasākumos. Apaļā galda diskusijā “Iespējas un izaicinājumi Latvijas un Ziemeļvalstu biznesa sadarbībā”, kas notiks 8.decembrī plkst 09:00  viesnīcas “Amrita” konferenču zālē, Ziemeļvalstu vēstnieki un uzņēmumu pārstāvji dalīsies pieredzē un redzējumā par ekonomisko sakaru aktivizēšanu starp Liepājas un Ziemeļvalstu uzņēmumiem, kā arī ieskicēs perspektīvākos virzienus sadarbības veicināšanai un Austrumu tirgus apgūšanai. Savukārt seminārā “Aprites ekonomika, bezatkritumu ražošana un jaunākās tendences”, kas notiks 7.decembrī plkst. 14:300 Liepājas biznesa inkubatorā, Dārza ielā 4/8, tiks iezīmēta aktuālākā informācija par jaunākajām tendencēm Ziemeļvalstu uzņēmējdarbībā, kas saistītas ar aprites ekonomiku un bioekonomiku, kā arī bez-atkritumu jeb ‘zero-waste’ jēdzienu, tiks minēti piemēri no bez-atkritumu un aprites ekonomikas inovācijām Ziemeļvalstīs, kā arī aplūkotas iespējas Baltijas valstīs un Latvijā.

Ziemeļvalstu dienu laikā Liepājā vēstnieki apmeklēs vairākas izglītības iestādes un tiksies ar studentiem un skolēniem: Norvēģijas vēstnieks Latvijā Steinars Ēgils Hāgens apmeklēs Liepājas Universitāti un Jauno mediju mākslas pētījumu laboratoriju, Zviedrijas vēstniece Latvijā Annika Jagander apmeklēs Liepājas Raiņa 6.vidusskolu, savukārt Somijas vēstnieks Latvijā Olli Kantanens apmeklē Liepājas Valsts 1. ģimnāziju. Dānijas vēstnieks Hans Brasks tiksies ar dāņu biznesmeņiem un dāņu biznesa pārstāvjiem Liepājā.

Ziemeļvalstu Ministru padomes biroja vadītājs Stēfans Ēriksons apmeklēs laikraksta “Kurzemes Vārds” redakciju, lai pārrunātu programmas "Atbalsts mediju satura kvalitātes celšanai un mediju satura radīšanai mazākumtautību valodās Igaunijā, Latvijā un Lietuvā” ietvaros atbalstītā projekta “Esi vietējais, esi lojāls” realizācijas gaitu  un uzzinātu par laikraksta pielikuma krievu valodā tapšanu. 

Liepājā tiks atklātas vairākas izstādes. Kā nozīmīgākās jāmin Ziemeļvalstu laikmetīgās arhitektūras izstādes “Nordic ID” un “Nordic Block” (atklāšana 8.decembrī plkst. 17:00 koncertzālē “Lielais dzintars” mākslas telpā “Civita Nova”). Fotogrāfiju izstādes “Nordic ID” (Ziemeļu identitāte) saturisko kodolu veido mēģinājumi atbildēt uz jautājumiem par to, ko mūsdienās nozīmē ziemeļu identitāte un kā tā atspoguļojas arhitektūrā, savukārt izstāde Nordic Block (Ziemeļu kvartāls) pievēršas kvartālu apbūves attīstībai Ziemeļu un Baltijas valstīs. Izstādes būs apskatāma no 8. līdz 31. decembrim. Liepājas Centrālās zinātniskās bibliotēkas lasītavās būs skatāmas 2 fotogrāfiju izstādes - “Zināmās un nezināmās Ziemeļvalstis” un “Pusnakts saules zeme Svālbara”, kā arī Ziemeļvalstu tulkotās literatūras izstāde “Ziemeļu vīzijas”. Izstāžu atklāšana 7.decembrī plkst. 17:00. Liepājas Centrālās zinātniskās bibliotēkas filiālē bērnu bibliotēkā "Vecliepājas Rūķis” varēs iepazīties ar zviedru bērnu literatūrai veltītu izstādi “Kur bērnam augt”. Izstādes atklāšana 7.decembrī plkst.15:30. Izstādes Liepājas Centrālajā zinātniskajā bibliotēkā būs skatāmas visu decembri.

Uz Liepāju no Islandes būs ieradušies ne tikai mūziķi, kas koncertzālē “Lielais dzintars” četru koncertu sērijā iepazīstinās ar daudzveidīgo Islandes laikmetīgo mūziku, bet arī islandiešu rakstniece un mākslas kuratore Steinuna Helgadotira (Steinunn G. Helgadóttir) un tulkotājs Dens Dimiņš, lai runātu par Eiropas mazo valodu – latviešu un islandiešu likteņiem un iepazīstinātu ar savu daiļradi. Plašākam interesentu lokam tikšanās ar rakstnieci paredzēta 7.decembrī plkst. 17:30 Valtera bibliotēkas lasītāju klubiņā, Krūmu ielā 29. Par valodas līkločiem runās arī zviedru valodas lektors Anders Olssons tiekoties ar Liepājas 6.vidusskolas skolēniem.

Bet Ziemeļvalstu mūzika skanēs ne tikai “Lielajā dzintarā”. Lūcijas dienai veltītā Ziemassvētku mūzikas programma 7.decembrī plkst. 18:00 izskanēs Liepājas Trīsvienības baznīcā, kuru izpildīs meiteņu koris “Rīga” diriģentes Guntas Malēvicas vadībā. Pie ērģelēm Kristīne Adamaite. Pēc koncerta būs cienāšanās ar zviedru tradicionālo karsto dzērienu un īpašajām Lūcijas dienas safrāna maizītēm. Cits mūzikas žanrs 7.decembrī skanēs klubā Fontaine Palace, kur dāņu roka duets “The Shrines” piedāvās jaunu, radošos eksperimentos veidotu roka skanējumu. Koncerta sākums plkst.21:00.

Četras dienas Liepājā varēs skatīties arī kvalitatīvu Ziemeļvalstu kino. Norvēģu kino nedēļas nogale kinoteātrī “Kino Balle” piedāvās noskatīties 4 filmas, savukārt Zviedru filmu festivāls Liepājas bērnu un jaunatnes centrā “Jauniešu māja” piedāvās ļoti plašu filmu klāstu – gan spēlfilmas, gan dokumentālās filmas un īsfilmas. Kino programmas pieejamas pasākumu norises vietās un www.norden.lv.

Visi pasākumi ir bez maksas, izņemot Islandes mūzikas nedēļas nogali “Lielajā dzintarā”.

Ziemeļvalstu dienas Liepājā rīko Ziemeļvalstu Ministru padomes birojs Latvijā, Zviedrijas vēstniecība, Norvēģijas vēstniecība, Somijas vēstniecība, Dānijas vēstniecība, Dānijas Kultūras institūts sadarbībā ar Liepājas pilsētas Domi un citiem partneriem.