24. un 25. septembrī Rēzeknē viesojās Ziemeļvalstu delegācija - Dānijas vēstnieks Flemings Stenders, Norvēģijas vēstnieks Kristians Ēdegors, Somijas vēstniece Rīta Korpivāra, Zviedrijas vēstniece Kārina Hēglunde, Ziemeļvalstu Ministru padomes biroja Latvijā direktors Stēfans Ēriksons un Dānijas kultūras institūta vadītājs Simons Holmbergs, lai Ziemeļvalstu dienu ietvaros tiktos ar Rēzeknes pilsētas domes priekšsēdētāju Aleksandru Bartaševiču un pašvaldības pārstāvjiem, pārrunātu savstarpēju kontaktu pilnveidošanu un reģionālās sadarbības veicināšanu.

Rēzeknē Ziemeļvalstu delegācija piedalījās iespēju festivāla “Uzņēmēju dienas Latgalē 2020” atklāšanā, apmeklēja Rēzeknes Olimpisko centru un Latgales vēstniecību GORS, tikās ar skolēniem Rēzeknes Valsts 1. ģimnāzijā un studentiem Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijā, kā arī apmeklēja Ziemeļvalstu dienām veltītos pasākumus.

Ziemeļvalstu dienu ietvaros Rēzeknē notika virkne semināru, lekciju un darbnīcu, kuros aicinājām piedalīties pilsētas un apkārtējo novadu iedzīvotājus.

24.septembrī no plkst. 10:00 līdz 14:00 Austrumlatvijas radošo pakalpojumu centrā "Zeimuļs", iedvesmojoties no Ziemeļvalstu labās prakses piemēriem, notika Centra MARTA vadīta darbnīca “Kā atšķirt neveselīgas un vardarbīgas attiecības no veselīgām. Robežas un cieņa. Kas ir dzimumu līdztiesība un kāpēc ir svarīgi par to runāt?” un 25.septembrī no plkst. 10:00 līdz 14:00 otra darbnīca “Pusaudži un veselīgas attiecības. Kas ir mobings un kā par to runāt ar pusaudžiem? “

Rēzeknes Bērnu bibliotēkā 24. septembrī plkst. 13:00 un 25. septembrī plkst. 11:00 un 13:00 uz komiksa darbnīcām tika aicināti 8 - 12 gadus veci bērni. Darbnīcās varēja iemācīties komiksu veidošanas svarīgākos principus un, veicot dažādus zīmēšanas un rakstīšanas uzdevumus, katrs dalībnieks radīja mazu komiksu grāmatiņu jeb zīnu. Kopumā komiksu darbnīcās piedalījās vairāk kā 70 bērni. Darbnīcu vadīja komiksu izdevniecības "kuš!" redaktore Sanita Muižniece pēc somu komiksu mākslinieces Amandas Vahamaki (Amanda Vähämäki) komiksu zīnu veidošanas metodes.

Austrumlatvijas radošo pakalpojumu centrā "Zeimuļs” 25.septembrī 11:00 notika informatīvais seminārs par Ziemeļvalstu un Baltijas valstu mobilitātes programmām., kurā varēja uzzināt par iespējām pieteikties Ziemeļvalstu un Baltijas valstu mobilitātes programmām "Kultūra" un “Valsts administrācija”, NVO atbalsta programmai un programmai “NordPlus”.

Rēzeknes Tehnoloģiju augstskolā 25.septembrī plkst.14:00 notika lekcija “Mākslīgais intelekts”, kuras laikā klausītāji tika iepazīstināti ar Tehnoloģiju uzņēmuma Reaktor un Helsinku Universitātes Somijā izstrādāto apmācības kursu "Elements of AI" par mākslīgo intelektu (MI). Bezmaksas kursa apguvei nav nepieciešamas priekšzināšanas par MI vai programmēšanas prasmes. Tas ir adaptēts latviešu valodā un tā apguve prasa vidēji 25 – 30 stundas. Start(IT) ir oficiālais “Elements of AI” partneris Latvijā. Kursu finansē Somijas valdība Somijas prezidentūras Eiropas Savienības (ES) Padomē 2019. gada ietvaros. Tulkojumu ES valodās nodrošina Eiropas Komisija.

Austrumlatvijas radošo pakalpojumu centrā "Zeimuļs" 25.09 no plkst 15:30 līdz 17:00 notika seminārs “COVID-19 piemērs – meli pret faktiem”, kurā īpaša uzmanība tika pievērsta dezinformācijai saistībā ar pašreizējo COVID-19 krīzi. Dānijas žurnālistikas un plašsaziņas līdzekļu eksperts Leif Lønsmann uzstājĀ ar prezentāciju, aplūkojot pašreizējos viltus un dezinformācijas piemērus COVID-19 sakarā, un iepazīstināja ar dažādiem rīkiem informācijas atšķiršanai no dezinformācijas. Prezentāciju papildināja vietējie žurnālisti, kuri dalījās ar nepatiesas informācijas vai viltus ziņu piemēriem, uzsākot kopīgu diskusiju.

Rēzeknes Centrālajā bibliotēkā 25.septembrī plkst. 15:00 notika fotogrāfes Ivetas Gabaliņas stāstījums “No Latgales uz Ziemeļpolu” par vairākām savām fotogrāfiju sērijām, kas tapušas Ziemeļvalstīs un Latgalē. Fotogrāfe atklāja paralēles Latgales un Ziemeļu dzīvesveidā un pasaules uztverē.

Izstādes

Rēzeknes Centrālajā bibliotēkā līdz 30.septembrim ir skatāmas 2 izstādes - foto izstāde “AccessAbility. Pieejamība. Cieņpilna dzīve”, kas atklāj to, ka mums apkārt dzīvo cilvēki, kuriem ir īpaši jāpielāgojas vai īpaši jādomā, kā iekļauties redzīgo, dzirdīgo un staigājošo sabiedrībā, kā lietot infrastruktūru, kura radīta, formāli domājot par līdzcilvēkiem. Izstādes “Zviedru kriminālromānu ainas” tekstus rakstījusi kriminālromānu kritiķe Lota Olsone zviedru laikrakstā Dagens Nyheter. Lai arī Zviedrijā notiek visai maz slepkavību, zviedru kriminālromāni kļuvuši par mūsdienu klasiku un strauji guvuši ievērojamu atpazīstamību visā pasaulē.

Rēzeknes pilsētas bērnu bibliotēkā līdz septembra beigām varēs iepazīties ar izstādi “Muminu ģimene no Somijas”, kurā būs eksponētas Tūves Jānsones grāmatas par Muminiem, viņas zīmētās grāmatu ilustrācijas, Muminu rotaļlietas, bērnu apģērbi un trauki ar Muminu attēliem.

Austrumlatvijas radošo pakalpojumu centrā "Zeimuļs" līdz 30.septembrim ir izstādītas vairākas izstādes: Izstādē “Aci pret aci ar klimatu” zviedru un latviešu  jaunieši, mākslinieki un karikatūristi rāda saistošu un reizē satraucošu skatījumu uz klimata pārmaiņām pasaulē, savukārt fotogrāfiju izstāde “Migrācijas portreti” ir zviedru fotogrāfa Aleksandra Mahmuda (Alexander Mahmoud) skatījums uz migrācijas procesiem Zviedrijā, izgaismojot pašreizējo situāciju valstī no dažādiem rakursiem.

“Zeimuļā” ir skatāma arī plakātu izstāde “Somu animācijai 100” ar somu animācijas filmu kadriem no 1960-tajiem gadiem līdz mūsdienām un izstāde “Mūsdienu plakāti no Somijas - nākotnes vērtības”, kas sniedz pārskatu par Somijas kultūras un sociālo plakātu mākslas ainu no 1950-tajiem līdz šodienai.

Rēzeknes Nacionālo biedrību kultūras namā, sadarbībā ar Rēzeknes teātri “Joriks”, ir skatāma fotogrāfiju izstāde ”Līva un Ingmars”, kas veltīta pasaulslavenajam Skandināvijas kino pārim — norvēģu aktrisei Līvai Ulmanei un zviedru režisoram Ingmāram Bergmanam. Kopumā izstādē apskatāmas 19 fotogrāfijas, kas ataino mākslinieku personiskās un profesionālas attiecības. Otra izstāde, kas līdz 15.oktobrim ir skatāma Rēzeknes Nacionālo biedrību kultūras namā, ir izstāde “Zaļi kopā”, par to, kā, balstoties uz desmitgadēm krāto pieredzi pārejā uz zaļo dzīvesveidu, Dānija attīstījusi unikālu prasmju kopumu atjaunojamās enerģijas, energoefektivitātes, viedu, zaļu un dzīvīgu pilsētu attīstīšanas, ūdens tehnoloģiju, klimata adaptācijas, kā arī atkritumu apsaimniekošanas un cirkulārās ekonomikas risinājumu jomās.

Rēzeknes Mākslas un Dizaina skolā no 15.septembra līdz 5.oktobrim ir skatāma brīnišķīga fotogrāfiju izstāde “Zviedrija no putna lidojuma”. Zviedru fotogrāfa Dmitrija Karpenko fotogrāfijas ļauj saskatīt daudzveidīgas nianses un dažādību, ko piedāvā Zviedrijas daba un vide.

Rēzeknes Valsts 1.ģimnāzijā ir izstādīta izstāde “Mūsu Arktikas nākotne” ar netverami skaistām Arktikas ainavām, kas atklāj arktiskās dzīves apstākļus.

Latgales vēstniecībā GORS, 3. stāva semināru zālē ir skatāmas norvēģu mākslinieka Eirika Brandāla interaktīvo darbu izstāde “Elektroniskās skulptūras”. Eiriks Brandāls ir mākslinieks un komponists no Norvēģijas, kurš pašlaik dzīvo Rīgā. Studējot mūzikas kompozīciju, māksliniekam radusies interese par elektronisku skaņas skulptūru veidošanu, kurās atklāts elektrisko shēmu iekšējais skaistums. Shēmas izvietojot arhitektoniskā veidā, tās no funkcionāliem objektiem pārtop par mākslas objektiem.

Latgales kultūrvēstures muzejā no 25.septembra līdz oktobra beigām ir skatāma norvēģu mākslinieces Beātes Jersvollas un latviešu mākslinieces Anitas Melderes izstāde “Ziemeļu tilts”, kas veltīta norvēģu mākslinieces - akvarelistes Beātes Jersvollas (Beate Gjersvold) un latviešu mākslinieces - ekspresiju meistares Anitas Melderes ilgstošai draudzībai un sadarbībai, kas aizsākās 16. Starptautiskajā akvarelistu plenērā Cēsīs 1998. gadā. Abu mākslinieču darbos atbalsojas Norvēģijas un Latvijas dabas motīvi, norises un krāsas, ienesot daiļradi vienojošus elementus tik atšķirīgajos Jersvollas un Melderes darbos. Izstādes atklāšana un tikšanās ar māksliniecēm notika 25.septembrī plkst. 15:00.

Informatīvo izstādi “Ziemeļvalstu ilgtspējīgās pilsētas” Rēzeknes Tehnoloģiju augstskolai dāvina Ziemeļvalstu Ministru padomes birojs Latvijā un izstādes atklāšana notika 24.septembrī  plkst.16:00. Šī informatīvā izstāde demonstrē aktuālākos risinājumus, ko mūsdienu pilsētvidē radījuši Ziemeļvalstu arhitekti un inženieri.

Ziemeļvalstu mūzika

Latgales vēstniecībā GORS 25.septembrī plkst. 18:00 aicinājām uz koncertu “Ziemeļgaisma”. Vestarda un Elīnas Šimkus izpildījumā koncertā skanēja mūzika, ko komponējuši Edvards Grīgs, Tūre Rangstrēms, Jāzeps Mediņš, Sergejs Rahmaņinovs, Olli Mustonens, Karls Nīlsens un arī pats Vestards Šimkus. 

Rēzeknes Jēzus Sirds katedrālē svētdienas pēcpusdienā 27.septembrī plkst. 17:00 uzstājās Rīgas Projektu koris diriģenta Kristofera Volša-Sinkas vadībā un izpildīja Norvēģu mūzikas koncertu “Ceļš uz Ziemeļiem”, kurā skanēja dzīvespriecīgas norvēģu tautas dejas, skaistas šūpuļdziesmas, kā arī leģendārā komponista Edvarda Grīga mūzika. Korim pievienojās vijolniece Agnese Kanniņa un baritons Eduards Vācietis.

Ziemeļvalstu filmu dienas 

Ziemeļvalstu filmu programma veidota domājot par dažādām vecuma grupām.

Svētdien, 20.septembrī skatāmas divas ģimenes filmas - plkst. 11:00 animācijas filma Piedzīvojumi Šekurrekurmežā (Norvēģija), kas tapusi pēc Norvēģijā plaši pazīstamā bērnu rakstnieka Turbjērna Ēgnera darba motīviem,  (Norvēģija) un plkst. 13:00 Tsatsiki, tētis un olīvu karš (Zviedrija).

24.septembrī plkst. 18:00 notika Ziemeļvalstu filmu dienu atklāšana un dokumentālās filmas Fedja (Latvija/Somija) seanss. Pirms filmas ieadvārdus teica filmas režisore Kristīne Želve.

Piektdien, 25.septembrī plkst. 19:00 Nopietnā spēle (Zviedrija), režisores Pernilas Augustes (Pernilla August) kaislīgi ugunīgs mīlas stāsts, kas tapis pēc lasītāju iemīļotā zviedru literatūras klasiķa Jalmāra Sēderberga (Hjalmar Söderberg) 1912. gada romāna.

Svētdien, 27. septembrī plkst. 11:00 animācijas filma bērniem Vitello (Dānija), bet plkst. 15:00 kostīmdrāma Sieviete Lauva (Norvēģija), - pārlaicīgs stāsts par vispārcilvēciskām vērtībām, citādību, atstumtību, vajadzību justies pieņemtam un neļaušanu sevi iznīcināt. Filma tapusi pēc norvēģu rakstnieka Erika Fosnesa Hansena romāna.

Pirmdien, 28. septembrī plkst. 17:00 animācijas filma Karlsons, kurš dzīvo uz jumta (Zviedrija), bet plkst. 19:00 biogrāfiska filma Astrīdas Lindgrēnas jaunība (Zviedrija).

Otrdien, 29.septembrī plkst.17:00 komēdija Amatieres (Zviedrija) un plkst. 19:00 vēsturiska drāma Karaļa lēmums (Norvēģija). Ziemeļvalstu filmu dienas Rēzeknē noslēgsies 30.septembrī ar vēsturiskās drāmas 12.vīrs (Norvēģija) seansu plkst. 18:00.

Ziemeļvalstu dienas Rēzeknē rīkoja Ziemeļvalstu Ministru padomes birojs Latvijā, Zviedrijas vēstniecība, Norvēģijas vēstniecība, Somijas vēstniecība, Dānijas vēstniecība, Dānijas Kultūras institūts sadarbībā ar Rēzeknes pilsētas pašvaldību un citiem partneriem.

Pasākumu programma