Bērnu grāmatu izstāde “Grāmatu plūdi. Ziemeļi satiek Baltiju bērnu grāmatās”.

Latvijas Nacionālajā bibliotēkā no 10. septembrī līdz 30.noevmbris skatāma Ziemeļvalstu literatūrai veltīta bērnu grāmatu izstāde „Grāmatu plūdi”. Izstādē būs apskatāmas Ziemeļvalstu grāmatas – gan tulkotās, gan oriģinālvalodās, tai skaitā Ziemeļvalstu literatūras balvas iepriekšējo gadu nominanti. Izstāde ir ierīkota kā labirints un atrodas LNB septītajā stāvā līdzās Bērnu literatūras centram. Ejot cauri izstādei, ir iespēja piedalīties dažādās aktivitātēs.

Izstāde jau sākas liftā, kurā caur stiklu lūkojas Midgardas čūska. Izkāpjot no lifta, apmeklētāju pirmais uzdevums ir nomazgāt rokas, bet tualetē viņus sagaida Briesmonītis no grāmatas „Briesmonītis teica Nē!”, ko latviešu valodā tulkojis Dens Dimiņš tulkojumā. Grāmatu kopīgi izgudroja trīs autori no Islandes, Fēru salām un Zviedrijas. 

Tad mazais apmeklētājs var izvēliets savu varoņa uzsvārci, sagatavot savu piezīmju grāmatiņu, uzbūvēt pilsētu un māju pilsētā, izlīst cauri vulkānam, lai iejustos Ziemeļvalstu atmosfērā. Izstādē klātesoši ir Skandināvu mitoloģijas tēli un īpaša ir krāsainā un grāmatu tēliem bagāti veidotā izstādes siena.

Nākamajā stacijā mammas un tēti var lasīt priekšā tulkotās Ziemeļvalstu grāmatas. Izstādes noslēdzošajā daļā katram ir iespēja uzrakstīt dzejoli, to ilustrēt vai tikai uzzīmēt un iemest pastkastē. Pastkasti tukšos trīs reizes mēnesī un nosūtīs uz norādītajām adresēm. Bērnu literatūras centrā ir izveidots vikingu kuģis, kurā iesēžoties jāveic nopietnāks uzdevums - jāuzraksta piedzīvojums, ko gribētos pieredzēt.

Izstādes ideja radusies Islandē, tās autore ir rakstniece un ilustratore Kristīne Ragna Gunarsdotira (Kristín Ragna Gunnarsdóttir), lai popularizētu Ziemeļvalstu Ministru padomes balvas bērnu literatūrā autorus.

Izstādes saturu veidojis LNB Bērnu literatūras centrs. Dizaina adaptāciju veikusi Tatjana Raičiņeca, ilustrācijas veidojusi Elīna Brasliņa. 

Izstādi Latvijā organizē Ziemeļvalstu Ministru padomes birojs Latvijā sadarbībā ar Latvijas Nacionālo bibliotēku. Atbalsta: Nordic Branding programma, Ziemeļu māja Islandē, Reikjavīkas dome UNESCO literatūras pilsētas ietvaros.

Izstāde no Rīgas tā tālāk ceļos uz Lietuvu un Igauniju. 

Foto galerija no izstādes atklāšanas pasākuma