Flemmings Stenders: Sveiki Latvijā!

"Latvijas Avīze", 2019.gada 29.novembris

Šī ir pirmā reize, kad man ir iespēja uzrakstīt savu “ziemeļvalstu komentāru”. Pirms trim mēnešiem ierados Rīgā, lai sāktu darbu kā Dānijas vēstnieks.

Jau daudzus gadus esmu vēlējies atgriezties Baltijas reģionā, kur es sāku savas diplomāta gaitas pirms vairāk nekā 20 gadiem. No 1998. līdz 2001. gadam es strādāju Dānijas vēstniecībā Igaunijā, kas bija mana pirmā misija ārvalstīs. Biju liecinieks tam, kā Baltijas valstis pārveidojās par modernām, augsti attīstītām Eiropas valstīm, kā arī to kopīgajam ceļam virzībā uz ES un NATO. Dānija bija stiprs atbalsts Baltijas valstīm šajā procesā.

Mani aizrāva Baltijas reģions. Es iemīlējos skaistajā un bagātīgajā dabā, kas ļoti atšķiras no Dānijas dabas. Turklāt Igaunijā es satiku savu sievu. Šo gadu laikā man bijis daudz iespēju ceļot pa Baltijas valstīm. Biju viesojies Latvijā daudzas reizes – iepazinis skaisto Rīgu un burvīgo Jūrmalas pludmali.

2002.gada decembrī es piedalījos Eiropadomes sanāksmē Kopenhāgenā, kad vēsturiskais lēmums paplašināt ES, pievienojot tai Latviju un vēl deviņas citas Eiropas valstis tika pieņemts Dānijas ES prezidentūras laikā. Šo brīdi nekad neaizmirsīšu. Es sajutu vēstures vējus, kad Dānijas premjerministrs, stāvot Eiropas valstu un valdību vadītāju priekšā, pasludināja, ka “jaunā Eiropa ir dzimusi”. Vēlāk savas darba karjeras laikā es vairākus gadus vadīju Baltijas Attīstības forumu – domnīcu un platformu Baltijas jūras valstu sadarbībai.

Latvijā pildu savu pirmo vēstnieka misiju. Mans vēstnieka pienākums ir veicināt un attīstīt jau šobrīd stiprās saites starp Latviju un Dāniju. Divu valstu sadarbībai ir dažādi veidi un ceļi – gan caur oficiālajiem, gan caur neformālajiem kanāliem. Ceru šeit atstāt arī savu nelielo artavu.

Es vēlētos redzēt stiprāku sadarbību starp abām mūsu valstīm ilgtspējības, zaļās pārejas un klimata pārmaiņu jomās. Dānija un Latvija var mācīties viena no otras, kad runa ir par pāreju uz zaļāku sabiedrību. Latvija ir zaļa valsts ar daudzveidīgu dabu un plašiem atjaunojamās enerģijas resursiem. Dānijas jaunā valdība ir izvirzījusi ambiciozu mērķi samazināt CO2 emisijas līdz 2030. gadam par 70% (salīdzinot ar 1990. gadu). Pirms dažām nedēļām Dānijas valdība iecēla jauno klimata vēstnieku, lai starptautiski stiprinātu Dānijas lomu zaļajā pārejā. Tiek strādāts arī pie daudzām citām klimata iniciatīvām. Dānija vēlas būt līdere cīņā pret klimata pārmaiņām. Mēs atbalstām iniciatīvu par klimata neitrālu Eiropu līdz 2050. gadam. Mēs vēlamies parādīt, ka ambiciozi klimata mērķi nebūt nav pretrunā ar ekonomisko izaugsmi, darba vietu radīšanu un labklājību.

Kopš savas ierašanās man jau bijušas vairākas izdevības paceļot pa Latviju. Viena no pilsētām, kurā es viesojos, bija Jelgava, kuru apmeklēju “Ziemeļvalstu dienu” pasākumu ietvaros. Mūsu vizītes laikā man bija iespēja tikties ar ģimnāzijas skolēniem. Pirms mūsu tikšanās viņi bija noskatījušies dāņu filmu jauniešiem, kas bija par pamatu mūsu diskusijai par atšķirībām un līdzīgo starp Dānijas un Latvijas jauniešiem. Ģimnāzijas skolēni mani ļoti pārsteidza ar savu atklātību un vēlmi izzināt pasauli. Biju arī patīkami pārsteigts, cik labi viņi runā angliski un cik pieklājīgi viņi bija! Viņi ir Latvijas nākotne! Vizīte Jelgavā sniedza man papildu iedvesmu apceļot Latviju un apciemot arī citas skolas Latvijā. Priecāšos par ielūgumiem!

Diplomātam ir ļoti svarīgi izprast valsti, kurā viņš dzīvo. Lai redzētu sabiedrības attīstību, tiktu galā ar ikdienas dzīvi, sekotu politiskajiem procesiem un komunicētu ar cilvēkiem. Tāpēc esmu sācis latviešu valodas apguvi. Tas nav viegli! Taču ceru iegūt vismaz pamatzināšanas latviešu valodā.

Priecāšos līdzdalīt jums savas pārdomas un pieredzi turpmākajos gados Latvijā. Ja jums ir idejas mūsu valstu sadarbībai vai arī vienkārši vēlaties iegūt vairāk informāciju par Dāniju, Dānijas vēstniecība ir gatava palīdzēt. Manas durvis vienmēr ir atvērtas!